Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Poznań. Słynna studzienka Bamberki ponownie pojawiła się na Starym Rynku

Poznań. Słynna studzienka Bamberki ponownie pojawiła się na Starym Rynku
pap/jw
19.02.2024, o godz. 8:42
czas czytania: około 2 minut
0

Po renowacji, na Starym Rynku w Poznaniu zamontowano studzienkę Bamberki, która upamiętnia osadników przybyłych do stolicy Wielkopolski na zaproszenie władz miasta w XVIII w. Cokół statuy odnowiono przy okazji remontu płyty poznańskiego rynku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Studzienkę Bamberki zdobi figura z brązu, która przedstawia kobietę niosącą dwie konwie – zbiorniki używane w winiarstwie. Pomnik ma upamiętniać przybyłych do Poznania na początku XVIII w. osadników z okolic Bambergu. Studzienka została zdemontowana na czas remontu płyty poznańskiego Starego Rynku.

Bamberka po fachowej renowacji

W sobotnim wpisie w mediach społecznościowych prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że “kolejny znak rozpoznawczy Starego Rynku przeszedł fachową renowację”. “Sama figura odlana z brązu była w bardzo dobrym stanie, jednak elementy kamienne były już w złej formie. Zostały one odpowiednio wzmocnione, więc Bamberka znów będzie cieszyć oczy mieszkańców i turystów” – napisał Jaśkowiak.


 

Poznański magistrat podał, że Bamberka powstała w 1915 r., jako publiczna studnia. “Były tam poidła dla zwierząt, osobne dla koni i psów. Studzienka nie zawsze znajdowała się przy zachodniej ścianie Ratusza. Figura zmieniała lokalizacje: pierwotnie stała przed domkami budniczymi, później w kilku innych miejscach na Starym Rynku, a przez jakiś czas nawet przy ul. Mostowej” – opisano.

Badania

W komunikacie zaznaczono, że remont płyty Starego Rynku wykorzystano do zbadania stanu studzienki Bamberki. “Określono go, jako zróżnicowany – sama figura odlana z brązu była w bardzo dobrym stanie, jednak elementy kamienne były już w złej formie” podano. Prowadzone badania wykazały, że studnia Bamberki zbudowana jest z wapienia muszlowego pochodzącego najprawdopodobniej ze złoża z okolic Bambergu.

Studnię oczyszczono z zabrudzeń i nawarstwień, oraz usunięto wadliwe kity z czasu poprzedniej konserwacji. “Całość podstawy wanny (części studni) i postumentu wzmocniono odpowiednim preparatem. Na cokole zrekonstruowano i uzupełniono ubytki. Wszystkie elementy kamienne zostały zabezpieczone przed wnikaniem wody w głąb materiałów. Podczas prac wymieniono także łańcuchy do wiader trzymanych przez Bamberkę oraz przewody wodne” – opisano w komunikacie magistratu.

W informacji urzędu miasta przypomniano, że w czwartek na płycie Starego Rynku ponownie zamontowano pręgierz, którego ozdobna figura kata oraz postument także zostały oczyszczone z zabrudzeń i osadów.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024