Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Poznań: z myślą o pszczołach w Parku Cytadela powstanie ogród miododajny

Poznań: z myślą o pszczołach w Parku Cytadela powstanie ogród miododajny
02.03.2021, o godz. 13:28
czas czytania: około 2 minut
0

Teren po byłym letnim amfiteatrze w parku Cytadela w Poznaniu jest usytuowany w zacisznym, osłoniętym od wiatrów, lecz nasłonecznionym, miejscu. W sąsiedztwie już teraz rosną miododajne drzewa - lipy i robinie. Jeszcze w tym roku roślin przyjaznych pszczołom przybędzie, a sam amfiteatr zmieni swoją funkcję. Ogród miododajny na Cytadeli to jedno z najważniejszych zadań Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu w tym roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Projekt ogrodu miododajnego zakłada przebudowę dawnego amfiteatru na terenie Cytadeli. Przede wszystkim w dawnym teatrze letnim nastąpi odwrócenie funkcji – w miejscu widowni pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi pszczoły, motyle i inne owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zostaną zamontowane fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie.

Pszczoły na pierwszym miejscu

By zyskać większą powierzchnię biologicznie czynną, zlikwidowana zostanie część schodów. Pojawią się też pojedyncze siedziska, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna, a także subtelne oświetlenie, które zostało tak pomyślane, by nie ingerować w aktywność nocnych owadów.

Ogród zaprojektowany z myślą o pszczołach, założony w ramach modernizacji przestrzeni zurbanizowanej, w układzie amfiteatralnym, jest prawdopodobnie pomysłem unikatowym w skali światowej, a już z pewnością na terenie Polski. W pełni sezonu kwitnienia ogród ten ma szansę stać się jedną z większych atrakcji Poznania.

Ogród miododajny i edukacja

W pierwotnych założeniach ogród miododajny na Cytadeli miał pełnić również funkcję wychowawczą. Zaplanowano, iż na terenie ogrodu pojawią się tablice edukacyjne a podczas lekcji w plenerze dzieci i młodzież z poznańskich szkół będą mogli dowiedzieć się, że pszczoły to niezwykle pożyteczne stworzenia, dlatego należy je chronić.

Dodatkową atrakcją dla miłośników łamigłówek ma być, ukryty w architekturze ogrodu, tajemniczy napis zapisany alfabetem Morse’a. Czy założenia te zostaną uwzględnione podczas tegorocznej realizacji projektu? Mamy się o tym przekonać jeszcze w tym roku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024