Wspieranie inicjatyw mieszkańców, integracja pokoleń, pomoc najsłabszym i wchodzącym w życie – właśnie za tego typu działania Poznań zajął pierwsze miejsce w rankingu przygotowanym przez „Forbesa”. Nagrodę odebrał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podczas uroczystej gali we Wrocławiu.

– Liczenie się z ludźmi to najogólniejsza definicja miasta otwartego – wyjaśnił na łamach Forbes.pl prof. Grzegorz Gorzelak, ekonomista, członek kapituły rankingu. Jurorzy sprawdzili, na ile poszczególne miasta w Polsce pozwalają mieszkańcom mieć wpływ na wydawanie publicznych pieniędzy i jak dbają o integrację wielopokoleniową, a także co robią dla osób z niepełnosprawnościami i jak wspierają inicjatywy mieszkańców.

Poznań okazał się najlepszy niemal we wszystkich kryteriach. Poznań doceniono też za działalność Centrum Inicjatyw Lokalnych, które wyłania miejscowych liderów, integruje poznaniaków i pozwala im się organizować i rozwiązywać trudności. Z kolei działające w Poznaniu Centrum Inicjatyw Senioralnych wyróżniono za integrację międzypokoleniową w Poznaniu oraz fakt, że stolica Wielkopolski jest członkiem sieci WHO miast przyjaznych starzeniu się.

Poznań nagrodzono również w innym rankingu miesięcznika “Forbes” na „Najbardziej innowacyjne miasta w Polsce”. Miasto zajęło trzecie miejsce za sposób, w jaki wprowadza innowacyjne projekty i wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne.

– Miasta otwarte to te które szanują ludzi bez względu na pochodzenie, kolor skóry, religię czy orientację seksualną. Takie miasto budujemy z poznaniankami i poznaniakami – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dziękuję redakcji “Forbes”, że doceniła nasze wspólne wysiłki i efekty, jakie dzięki takiemu współdziałaniu udaje nam się osiągnąć. To nas motywuje do dalszej pracy.

Kongres Regionów, na którym przyznano wyróżnienia odbył się w tym roku 11-12 czerwca 2019 i zgromadził ponad 50 prezydentów miast oraz kilkudziesięciu burmistrzów i starostów z całej Polski, a także przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych. Jego dziesiąta edycja odbywa się w tym roku we Wrocławiu. Na dwa dni kongresu zaplanowano dziesiątki prezentacji plenarnych, wywiadów scenicznych, warsztatów i dyskusji panelowych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj