Poznański Aquanet podjął decyzję o likwidacji starych pomp miejskich. Jest ich ponad 200. Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców. Woda ze studni nie nadaje się do picia.

Studnie lokalne znajdujące się na terenie Poznania nie są wykorzystywane do bieżącego zaopatrywania ludności w wodę, informuje poznańska spółka wodociągowa. Woda w tych studniach nie spełnia jakościowych wymagań i nie nadaje się do picia, o czym informują umieszczone na nich tabliczki. Jest ona przeznaczona wyłącznie do celów sanitarnych i to tylko w przypadku ogłoszenia przez wojewodę sytuacji kryzysowej.

Jednak w związku z tym, że zdarzają się sytuacje dewastacji studni podczas prób poboru wody oraz z uwagi na realne zagrożenie przypadkowego spożycia wody z tych studni, poznańska spółka podjęła decyzję o zabezpieczeniu urządzeń w sposób uniemożliwiający ich uruchomienie przez nieuprawnione osoby lub ich demontażu.

Pierwszą ze studni zdemontowano już przy Al. Niepodległości 18. Kolejny demontaż obejmie studnie przy Pl. Kolegiackim 17 oraz na rogu ulic Al. Niepodległości i Solna.

W sumie w Poznaniu jest ponad 200 lokalnych starych pomp.

Niedawno badania jakości wody w studniach lokalnych przeprowadził gorlicki Sanepid. W próbkach wody wykryto liczne bakterie z grupy coli, woda była mętna i cuchnąca. Ratusz wydał informacje o tym, że nie nadaje się ona do spożycia.

Woda ze studni publicznych jest często niebezpieczna. Sanepid ostrzega

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj