500 tys. razy skorzystano w tym roku z Poznańskiego Roweru Miejskiego. To trzeci najlepszy wynik w Polsce i rekord w Poznaniu. Z systemu korzysta już ponad 83 tys. osób, tylko w tym roku dołączyło ponad 25 tys. nowych użytkowników.

– Te liczby naprawdę robią wrażenie – cieszy się Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu PRM. – Pół miliona wypożyczeń w niecałe cztery miesiące, podczas gdy przez cały zeszły sezon było ich 388 tys. To największa w tym roku dynamika wzrostu w całej Polsce! – odnotował Wojtkiewicz.

Od początku sezonu każdy rower był wypożyczany średnio ponad 519 razy. Najchętniej wypożyczany rower ma za sobą w tym sezonie aż 932 wypożyczenia.

– Coraz większa popularność roweru miejskiego to dla nas sygnał, że rozwijając system PRM zmierzamy w kierunku, jakiego oczekują od nas mieszkańcy – mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Przypomina, że od początku tegorocznego sezonu użytkownicy PRM mieli do dyspozycji 88 stacji i 923 rowery.

W czerwcu liczba jednośladów wzrosła: do systemu wprowadzono 40 dodatkowych bicykli. – Dzięki temu zwiększyła się dostępność jednośladów w stacjach, co z pewnością będzie miało wpływ na zainteresowanie tą formą przemieszczania się po Poznaniu – dodaje Daniel Wawrzyniak.

– W ciągu ostatniego roku system Poznańskiego Roweru Miejskiego powiększył się ponad dwukrotnie z 443 do 963 rowerów, a jego popularność wzrosła czterokrotnie! To tendencja, którą obserwujemy w całej Polsce – każde powiększenie systemu roweru miejskiego skutkuje kilkukrotnie większym wzrostem jego popularności – zaznacza Tomasz Wojtkiewicz.

Ten rok to również ciąg rekordów w dziennej liczbie wypożyczeń. 28 marca (wtorek) było ich 6831, 1 kwietnia (sobota) 7617, a 19 maja (piątek) już 8710. Właśnie maj był jak dotąd najlepszym pod względem liczby wypożyczeń miesiącem – odnotowano ich aż 159 538. W czerwcu, do 27.06., z rowerów skorzystano 155 691 razy, wiele więc wskazuje na to, że pobity zostanie kolejny rekord miesięczny. Łączna liczba wypożyczeń Poznańskiego Roweru Miejskiego w latach 2012-2016 wynosi 671 tysięcy. W tym roku z pewnością zostanie więc podwojona.

Poznański Rower Miejski jest doskonałym uzupełnieniem systemu komunikacji miejskiej. Widać to w statystykach – czas większości wypożyczeń nie przekracza bezpłatnych 20 minut, a wielu użytkowników korzysta z roweru kilka razy dziennie. Rekordzista w tym roku wypożyczył rower 495 razy, czyli średnio ponad 4 razy każdego dnia. Średni czas jednego wypożyczenia Poznańskiego Roweru Miejskiego w tym roku to 16 minut i 29 sekund.

Kolejna rozbudowa Poznańskiego Roweru Miejskiego planowana jest na 2018 rok – wtedy do dyspozycji użytkowników będzie 108 stacji, a sieć stanie się doskonalsza i domknięta.

Czytaj więcej

Skomentuj