Poznań drugi rok z rzędu zaprasza mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się latem na tzw. Wolnym Dziedzińcu. Na przełomie czerwca i lipca wyświetlane będą filmy, odbędą się też warsztaty i koncerty. W sierpniu na dziedzicu Urzędu Miasta Poznania zaprezentują się najpopularniejsze polskie teatry.

Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne. Wstęp na filmy, warsztaty i koncerty będzie wolny. Na spektakle teatralne rozdanych zostanie 8 tysięcy wejściówek.

Czytaj także >>> Dziedziniec Urzędu Miasta w Poznaniu otwiera się na mieszkańców

– Wydarzenia kulturalne na Wolnym Dziedzińcu są symbolem otwarcia Poznania na kulturę. Są dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe. Dla mnie to jedna z najważniejszych inwestycji. Ubiegłoroczne zainteresowanie spektaklami teatrów Krystyny Jandy to dowód, że poznaniacy tej kultury potrzebują. Z satysfakcją oddajemy dziedziniec urzędu im i artystom – podkreśla prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– Tego lata wachlarz wydarzeń, na jakie zapraszamy, jest bardzo szeroki. Szczególnie serdecznie zapraszam dzieci, bo specjalnie dla nich przygotowano kilka naprawdę ciekawych spektakli łączących teatr i muzykę.

Muzyka i kino

Przez pierwsze dwa letnie tygodnie na dziedzińcu urzędu miasta królować będzie muzyka i kino.

– Przygotowując program muzyczny, nasze poszukiwania rozpoczęliśmy od artystów poznańskich. Stąd w programie obecność DagaDany, Michała Kmieciaka i Poznań Jazz Phliharmonic Orchestra – mówi Michał Wiraszko, z-ca dyr. Estrady Poznańskiej, która odpowiada za część muzyczną i kinową projektu Na Wolnym.

Projekt otworzy 23 czerwca koncert zespołu Sorry Boys. Zagrają też zupełni debiutanci – LOR oraz OLY.

Każdy seans filmowy poprzedzą warsztaty kręcenia filmów smartfonem. Warsztaty zostały przygotowane dla dorosłych i dzieci.

– Przygotowując program filmowy kierowaliśmy się “szlakiem nagród filmowych”, dobierając obrazy nagradzane na całym świecie od Poznania, Wrocławia i Warszawy, przez Berlin i Cannes aż po Oscary – zaznacza Wiraszko.

Oprócz koncertów w ramach programu muzycznego poznaniacy będą mogli zobaczyć spektakl Teatru Muzycznego “Skrzypek na dachu”. Popularny musical zostanie zaprezentowany 29 czerwca.

Teatr i taniec

W sierpniu Na Wolnym dominował będzie teatr. Między 17 a 26 sierpnia na dziedzińcu zaprezentowanych zostanie łącznie 13 przedstawień. Swoje spektakle pokażą teatry z całej Polski, w tym poznańskie.

Program teatralny zainauguruje 17 siepnia przedstawienie “Kolacja dla głupca” Wrocławskiego Teatru Komedia, gdzie w roli tytułowej wystąpi Mirosław Kropielnicki. Kameralny spektakl “Kafka/Schulz: objawienia i herezje”, nawiązujący estetyką do twórczości wybitnych pisarzy XX wieku, zaprezentuje Teatr Wielki w Poznaniu. Na Wolny powróci Och-Teatr, którego spektakle poznaniacy mogli oglądać na dziedzińcu ubiegłego lata. Tym razem pokaże monolog “One Mąż Show” Szymona Majewskiego, który na przykładzie swojego małżeństwa opowie o kłopotach i radościach współczesnego związku, relacji kobieta-mężczyzna, mąż-żona.

Powróci także Krystyna Janda, którą będzie można zobaczyć w spektaklu muzycznym “Piosenki z Teatru”. Nie zabraknie przebojów takich jak: “Wariatka” czy “Na zakręcie” ze słowami Agnieszki Osieckiej. Więcej piosenek z tekstami poetki usłyszymy w recitalu Julii Rybakowskiej “Osiecka. Byle nie o miłości” przygotowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu.

Utworów Leonarda Cohena w wykonaniu Renaty Przemyk będzie można natomiast posłuchać w spektaklu Teatru Starego z Lublina “Boogie Street”. Do stolicy Wielkopolski zawita też Teatr Kamienica z przedstawieniem “Kolacja na cztery ręce”, w którym do stołu, a właściwie do fortepianu zasiądzie dwóch wielkich kompozytorów XVIII wieku – Jerzy Fryderyk Haendel i Jan Sebastian Bach. Widzowie obejrzą także komedię “Mayday” Teatru Muzycznego w Poznaniu i spektakl “Żniwa” Polskiego Teatru Tańca.

– Druga edycja festiwalu Teatr na Wolnym zapowiada się fantastycznie. Bardzo się cieszę, że w tym roku widzowie zobaczą również poznańskie teatry, w tym oczywiście Teatr Muzyczny w Poznaniu. To będzie prawdziwa uczta teatralna, której nie można przegapić – zapewnia Przemysław Kieliszewski, Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, który odpowiada za program teatralny Na Wolnym.

Dzieci Na Wolnym

Cztery spektakle muzyczne przygotowała dla dzieci Estrada Poznańska. Przedstawienia odbywać się będą w sobotnie i niedzielne popołudnia. Na Dziedzińcu najmłodsi zobaczą “Ciocię Jadzię” (24.06), “Szabadabda” (25.06), “Dom wariatów” (1.07) i “Szewca Dratewkę” (2.07). Wszystkie przedstawienia zaplanowano na godzinę 14.00.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj