W wydziale V Zakładów Energetyki Cieplnej SA znajdujących się przy kopalni Wieczorek uruchomiono nową instalację energetyczną wykorzystującą metan z wyrobisk kopalnianych do produkcji prądu i ciepła.

Zbudowanie jej możliwe było wsparciu tej inwestycji preferencyjną pożyczką ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości ok. 4 mln złotych.

Instalacja składa się z kotła o mocy cieplnej 6 megawatów i dwóch gazowych agregatów prądotwórczych o mocy elektrycznej 1,5 megawata i mocy cieplnej 1,6 megawata każdy. Zasilana jest mieszanką gazową doprowadzoną do elektrociepłowni rurociągiem o długości 2,2 km i średnicy 400 mm ze stacji odmetanowania kopalni Staszic. Wytworzone ciepło zasili dwie kopalnie („Murcki-Staszic” i „Wieczorek”) oraz trzy osiedla: Giszowiec, Nikiszowiec i Wysockiego, gdzie mieszka ok. 40 tys. ludzi.

Według założeń sprzed budowy instalacji, gazociągiem ma płynąć 800–900 metrów sześciennych metanu na godzinę. Rocznie to ok 5 mln metrów sześciennych gazu, który do tej pory traktowany był jako odpad i wypuszczany do atmosfery. Teraz – jak podkreślają przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego – zmieni się on w użyteczny i atrakcyjny towar.

Po zbudowaniu nowej instalacji wyłączono dwa zasilane węglem stare parowe kotły i wysłużony turbogenerator parowy. Teraz udział węgla w spalaniu spadł do zaledwie 18–20 proc. W powietrze trafi więc mniej pyłów i tlenków węgla. Nowe gazowe silniki wyprodukują też dwa razy więcej energii elektrycznej.

Eksperci wyliczyli, że zastosowanie w Elektrociepłowni „Wieczorek” metanu do produkcji prądu i ciepła zmniejszy rocznie emisję pyłów o ok. 13 ton, dwutlenku siarki o ok. 142 tony, tlenków azotu o 41 ton, tlenku węgla o 59 ton, a dwutlenku węgla ok. 16 tys. ton.

źródło: wfosigw.katowice.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj