Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Praktyczne rozwiązania dla branży ITPOK. Drugi dzień konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów”

Praktyczne rozwiązania dla branży ITPOK. Drugi dzień konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów”
Cza
23.11.2022, o godz. 21:45
czas czytania: około 5 minut
0

Drugi dzień konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii” rozpoczął się od sesji „Rozwiązania technologiczne i eksploatacyjne dla ITPOK”. Rolę moderatora objął Szymon Cegielski, członek zarządu PreZero Zielona Energia, dyrektor zakładu w PreZero Polska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Na „dzień dobry”, o Waste-to-Energy w dobie dekarbonizacji opowiadał dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie). Jego zdaniem sektor WTE musi do roku 2030, a w dalszej perspektywie do 2050, wziąć pod uwagę najistotniejsze regulacje Komisji Europejskiej, związane z ochroną klimatu. Najpilniejsze wydają się przepisy w zakresie istotnego ograniczenia emisji CO2 i związane z tym projekty zabudowy instalacji CCUS/CCU. Niektóre z krajowych instalacji WTE już dzisiaj są zaawansowane w koncepcjach budowy instalacji CCUS, produkcji wodoru, wzrostu efektywności poprzez skraplanie spalin. Jako pionierom, trzeba im życzyć powodzenia – powiedział prof. Pająk.

Wodorowe doświadczenia Wuppertalu

Bardzo ciekawe case study na temat zastosowania wodoru w miejskiej komunikacji przedstawił dr Andreas Salamon (DSTB Dr. Salamon). Jako przykład posłużyło niemieckie miasto Wuppertal. Przekraczano w nim dopuszczalną emisję tlenków azotu, do czego przyczyniały się m.in. autobusy miejskie i „śmieciarki” napędzane silnikami diesla. Zastąpienie ich przez napęd elektryczny było rozwiązaniem mocno nieefektywnym ze względu na mały zasięg, który wynikał głównie ze zróżnicowanego ukształtowania terenu. Alternatywę stanowił napęd elektryczny na bazie ogniw wodorowych.

W 2018 roku rozpoczęto projekt „H2W – Wodór dla Wuppertalu”. Obejmował on m.in. budowę na terenie WtE stacji wytwarzania wodoru na bazie elektrolizy, stacji magazynowania wodoru (450 bar) ze stacją sprężarek (17,3 m³/ok. 1,5 dnia), stacji tankowania pojazdów wodorem, przyłącze energetyczne o mocy maks. 3,0 MW i 10 autobusów z napędem na bazie wodoru. Co ważne energia z WtE jest w 50 proc. energią OZE (biogenna).

Analizując aspekty finansowe, bez dotacji i przy wytwarzaniu wodoru na bazie energii elektrycznej z sieci, tego typu projekt jest nieopłacalny. Instalacja wytwarzania wodoru w Wuppertalu znajduje się w trakcie gruntownej przebudowy. Dostawca nie spełnił warunków dostawy ze względu na liczne usterki powodujące wyłączenia instalacji.


Trwa konferencja “Termiczne przekształcanie odpadów” [GALERIA]


 

Uniknąć bierności

Omawiając przyszłość technologii wytwarzania wodoru w instalacjach waste to Energy, Salamon podkreślił, że wodór z instalacji WtE nie jest zielony, a tylko ten „kolor” powinien być wspierany. Jednak mimo innych barier – „nawet najdłuższą drogę można przejść, ale trzeba zacząć iść”!

„Największym zagrożeniem dla ludzkości nie jest zło czynione przez złych ludzi, tylko bierność tych dobrych”. Powiedzenie Martina L. Kinga przytoczył Józef Neterowicz (Eco Smart Partner). Aby uniknąć tej bierności, prelegent zaproponował kierunki zmian, wymieniając m.in. rezygnowanie z paliw kopalnych, wiązanie CO2 w celu zmniejszenia efektu cieplarnianego CCS, efektywizację produkcji energii przez je odzysk ze spalin. Wspomniał również o wykorzystaniu lokalnych paliw, szczególnie odpadów komunalnych, przyznawaniu zielonych certyfikatów na zielone ciepło, przeznaczeniu wszystkich pieniędzy z ETS na inwestycje w energetykę odnawialną.

Wśród korzyści ze współpracy z Paprec Energies w ramach PPP Ewa Zembalowska wymieniła te związane z kwestiami finansowymi, organizacyjnymi, jakościowymi. Opowiadała o szerokich możliwościach inwestycyjnych, dostępie do dodatkowego finansowanie (środki UE, PFR, NFOŚ), oszczędnościach na etapie eksploatacji. Zdaniem ekspertki, strona prywatna szuka innowacyjnych, pewnych rozwiązań, prowadząc dialog ze stroną publiczną. Dzięki temu ta ostatnia może przeznaczyć więcej zasobów na planowanie i monitorowanie kolejnych działań.

Analiza sprawności energetycznej ITPO

Analizę techniczno-ekonomiczną sprawności energetycznej ITPO w aspekcie aktualnych cen energii prowadził dr inż. Sebastian Majkowski (Promont). Koszty inwestycyjne dla układów z jednoczesną produkcją energii cieplnej i energii elektrycznej w odniesieniu do układu, który produkuje wyłącznie energię cieplną, są wyższe o 11-36 proc. Przychody dla układów z produkcją energii elektrycznej wynoszą 2-6 proc. więcej w porównaniu do układu produkującego tylko energię cieplną (zakładając 100 proc. wykorzystania ciepła odpadowego). Z kolei wykorzystując ciepło odpadowe na poziomie 50 proc., przychody z produkcji energii cieplnej i energii elektrycznej są niższe o 2-7 proc. względem układu produkującego jedynie energię cieplną. Parametry ciepła odpadowego w analizowanych przypadkach mają temperaturę 80/60oC i nie w każdych warunkach można je użyć. Najkorzystniejszym wariantem, przy uwzględnieniu wskaźników nakładów inwestycyjnych i przychodu, jest wykorzystanie bezpośrednio energii cieplnej produkowanej przez kocioł odzysknicowy (nazywany też odzyskowym).

Walka bez rękawic

– Właściwie to powinienem mieć ze sobą rękawice bokserskie – zażartował na początku swojej prelekcji Damian Kołakowski (Urząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii). W sumie nic dziwnego, bowiem tytuł jego prezentacji to „Walka o budowę ITPO w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”. – Każdy dzień opóźnienia w budowie ITPO powoduje 160 tys. zł strat dla mieszkańców regionu i blisko 1 000 Mg odpadów deponowanych na składowiskach ze szkodą dla środowiska – powiedział Kołakowski.

Opowiadał on także o działaniach prawnych metropolii zmierzających do budowy instalacji. Wspomniał o ścieżce sądowej dla wyjaśnienia wątpliwości interpretacyjnych w kontekście katalogu zadań, które może realizować metropolia. Odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego czeka na wyznaczenie terminu rozprawy. Mówił także o porozumieniach z zainteresowanymi gminami, pozwalających na wybudowanie instalacji.

Odpady przemysłowe, niebezpieczne, medyczne

IV sesję prowadził prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński (Politechnika Łódzka). Tematyka dotyczyła odzysku energii z odpadów przemysłowych, niebezpiecznych i medycznych. Wśród prelegentów byli m.in. Sławomir Michalik (Związek Pracodawców Zakładów Termicznego Przekształcania Odpadów Przemysłowych i Medycznych na Rzecz Ochrony Zdrowia i Środowiska), Damian Arabas (Remondis Medison), Henryk Siodmok (Mo-Bruk). Dość oryginalny, ale ciekawy temat miała Małgorzata Rdest (EMKA), która opowiadała o influencer marketingu jako narzędziu edukacji o odpadach medycznych i ich termicznym unieszkodliwianiu.

Jutro ostatni dzień konferencji, który uczestnicy spędzą na zwiedzaniu zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku.

 


Zobacz o czym rozmawiano podczas pierwszego dnia konferencji “Termiczne przekształcanie odpadów”: Czy w Polsce potrzebne są instalacje odzysku energii z odpadów?


Czy w Polsce potrzebne są instalacje odzysku energii z odpadów? Trwa konferencja „Termiczne przekształcanie odpadów”


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wydarzenia
css.php
Copyright © 2024