Bielska firma wodociągowa Aqua w najbliższych pięciu latach przeznaczy 96,6 mln zł na inwestycje związane z rozbudową i modernizacją sieci wodociągowej i kanalizacyjnej – poinformował magistrat w Bielsku-Białej. Wieloletni plan rozwoju zatwierdzili już radni.

„W latach 2021-2024 spółka Aqua wybuduje w Bielsku-Białej ponad 9,8 km sieci wodociągowej i zmodernizuje istniejącą sieć wodociągów na długości ponad 49 km. Zbuduje też ponad 17 km nowych sieci kanalizacyjnych i zmodernizuje prawie 9 km istniejącej sieci kanalizacyjnej” – zakomunikował Jacek Kachel z wydziału prasowego urzędu miejskiego w Bielsku-Białej.

Jak wynika z zatwierdzonego już przez radnych planu, głównym celem modernizacji sieci wodociągowej będzie poprawa jakości wody dostarczanej klientom. Poprawiona zostanie także szczelność sieci, co wpłynie na zmniejszenie strat wody i racjonalizację wykorzystania zasobów.

Kachel poinformował, że najwięcej – 27,2 mln zł – kosztowała będzie modernizacja 49 km istniejącej sieci wodociągowej. Modernizacja 9 km kanalizacji ma kosztować 21,5 mln zł, a budowa jej kolejnych 17 km – 16 mln zł. Kosztem 4,4 mln zł powstanie 9,8 km wodociągów. Inwestycje zostaną przeprowadzone w peryferyjnych dzielnicach miasta – Lipniku, Hałcnowie, Kamienicy i Wapienicy.

Spółka na inwestycje przeznaczy z własnych funduszy 63,4 mln zł. „Ok. 22 mln zł to będą pożyczki bankowe, a ponad 11 mln zł będzie pochodziło z różnego rodzaju dotacji i środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – wskazał w komunikacie Jacek Kachel.

Aqua dostarcza wodę do ok. 300 tys. mieszkańców Bielska-Białej i okolicy. Odbiera i oczyszcza ścieki od przeszło 166 tys. mieszkańców. W rękach samorządu jest 51 proc. akcji spółki.

Czytaj więcej

Skomentuj