Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało o finalizacji prac nad projektem nowelizacji ustawy Prawo wodne. Istnieje szansa, że osoby, które zakładają na swoich posiadłościach przydomowe oczyszczalnie ścieków nie będą musiały ubiegać się o pozwolenie wodnoprawne. Informację jako pierwszy podał portal “Teraz Środowisko”.

„Przewiduje się szereg zmian w tym m. in. zmian przepisów w taki sposób, aby wykonanie urządzeń wodnych służących do odprowadzania ścieków z przydomowej oczyszczalni ścieków podlegało uproszczonej procedurze, tj. zgłoszeniu wodnoprawnemu. Takie rozwiązanie ma na celu jednoznaczne wskazanie rozwiązań prawnych dla tego typu inwestycji”, podało biuro prasowe MGMiŻŚ.

W opinii Pawła Gojżewskiego – dyrektora Ekodren Naturalne Systemy Oczyszczania, taka zmiana może stanowić spore ułatwienie dla branży i zwykłych osób, chcących mieć swoją niewielką oczyszczalnię ścieków. Przy zgłoszeniach wodnoprawnych część podmiotów musi załączać kłopotliwy operat wodnoprawny.

W niedawnej odpowiedzi na interpelację podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa zauważyła docierające sygnały dotyczące interpretacji i stosowania przepisów związanych z przydomowymi oczyszczalniami ścieków.

Ministerstwo zauważa konieczność przedefiniowania części przepisów – chodzić tu może m.in. o zapis w art. 33 ust. 2 Prawa Wodnego, określający, że prawo do zwykłego korzystania z wód nie sprawia, że podmiot bez zgody wodnoprawnej może budować urządzenia wodne, ponieważ w wielu przypadkach przydomowe oczyszczalnie posiadają systemy odprowadzania ścieków, które często traktuje się jako coś, co zmienia i kształtuje zasoby wodne.

Należałoby z definicji urządzenia wodnego (urządzenie służące do kształtowania zasobów wodnych) wyłączyć każdy z komponentów tworzących instalację oczyszczalni, głównie chodzi o system odprowadzania, tak aby całościowo taka instalacja mogła w “zwykły sposób korzystać z wód”.

Najbliższy czas pokaże jak ustawodawca podejdzie do kwestii rozróżniania części składających się na przydomowe oczyszczalnie ścieków – czy zgłoszenie wodnoprawne będzie dotyczyć tylko samego wylotu czy całej instalacji? To i inne pytania będzie można wkrótce zadać ustawodawcy w ramach procesu legislacyjnego.

Źródło: Teraz Środowisko

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Czy wiadomo kiedy ta nowelizacja wejdzie w życie? Całe tłumy ludzi są w tej chwili zmuszane do robienia bzdurnych operatów wodno-prawnych i proszenia się o zgodę – a procedowanie może trwać i rok (tak, tyle właśnie powiedzieli mi we Wrocławiu).

  2. Panie Karolu jak się nie wie to się nie wypowiada takie są zasady. Lepiej mieć dziurawe szambo i bez nawet wstępnego oczyszczenia wlewać prosto do gruntu jak tysiące posiadaczy starych nieszczelnych zbiorników wg. Pana ? , oczyszczalnie do 5m3 na dobę powinny być tylko na zgłoszenie pod warunkiem kupienia oczyszczalni z odpowiednią homologacją i prawidłowego montażu potwierdzoną dokumentacją robót zanikowych.

  3. Jak się nie ma takiej oczyszcalni to chyba nie rozumie co pisze.Ja mam i użytuję od dwóch lat
    mały koszt utrzamania i przy okazji podlany teren dziłki(raśnie jak na drożdżach).Woda czysta
    badania robię co 5 miesięcy dla własnego bezpieczeństwa.Polecam takie rozwiązania odprowadzenie ścieków bytowych dla domów jednorodzinnch. A co do przepisów prawnych na ich wykonanie powinny być bardzo uproszczone nie jak dotychczas droga przez mękę.

  4. Szkoda tylko, że te przydomowe oczyszczalnie tylko przysporzą większych kłopotów. Takie instalacje nie są efektywne, nie są wydajne, ludziom brak wiedzy dot. równowagi mikrobiologicznej, procesów oczyszczania, nie wspominając o tym, że na tak małą skalę zrobienie wydajnej oczyszczalni ścieków się po prostu finansowo nie opłaca, więc są takie “półśrodki” – zamiast zainwestować w jedną, konkretną, nowoczesną oczyszczalnię np. MBR i faktycznie poprawiać stan wód w Polsce.

Skomentuj