Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Mamy zapasy na 200 lat i trudno, abyśmy z surowca, dzięki któremu mamy suwerenność energetyczną, całkowicie zrezygnowali. Z punktu widzenia pewnej polityki, jaką realizuje nasze państwo, byłoby to dziwne – oświadczył prezydent Andrzej Duda, otwierając kongres klimatyczny COP24.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem zainaugurowali w poniedziałek szczyt klimatyczny w Katowicach. Andrzej Duda ma nadzieję, że COP24 zakończy się sukcesem. Jego zdaniem przyczyni się to do bezpieczeństwa, jakości życia i perspektyw rozwoju dla wszystkich państw naszego globu.

– Porozumienie paryskie zjednoczyło nas w walce ze wspólnym zagrożeniem. Będąc tutaj, w Katowicach, przypomnijmy sobie, jak w 2015 r. bez większych wyjątków przyjęliśmy globalne porozumienie klimatyczne bazujące na suwerennie określanych wkładach krajowych – mówił Andrzej Duda.

– W moim przekonaniu nie ma innego wyjścia dla naszych państw jak implementacja pakietu katowickiego, tzw. Katowice rule bookNasza obecność tutaj pokazuje, że wola polityczna do ich wdrożenia jest faktem – zaznaczył prezydent.

Polska nie zrezygnuje z węgla

Jednak najwięcej emocji wzbudziła wypowiedź prezydenta Dudy dotycząca węgla. Padła ona w Katowicach – mieście bardzo zanieczyszczonym smogiem. Katowice leżą w zagłębiu węglowym, który jest największym skarbem regionu, ale jednocześnie jego największym problemem.

– Nie możemy realizować polityki klimatycznej wbrew społeczeństwom i ze szkodą dla bieżących warunków życia. Chcemy ocalić świat przed zagładą, która mogłaby nastąpić w wyniku zmian klimatycznych, ale musimy to robić w taki sposób, aby ci, co żyją na świecie dzisiaj mieli jak najlepsze warunki życia. Bo jeżeli nie, to ludzie powiedzą „my nie chcemy takiej polityki” – powiedział prezydent.

Podkreślał, że „nie ma dzisiaj strategii całkowitej rezygnacji z węgla w Polsce”. – Węgiel jest naszym strategicznym surowcem, jak podają eksperci mamy zapasy na 200 lat i trudno, abyśmy z surowca, dzięki któremu mamy suwerenność energetyczną, całkowicie zrezygnowali. Z punktu widzenia pewnej polityki, jaką realizuje nasze państwo, byłoby to dziwne – oświadczył.

Co ze smogiem?

Prezydent powiedział, że wierzy w postępującą tendencję ograniczania emisji w Polsce. Liczy, że zmniejszmy emisję poprzez zmniejszenie zużycia węgla, ale także nowe technologie – czystsze i bardziej wydajne. Podkreślał, że Polska będzie prowadziła politykę zmierzającą do ochrony klimatu, także poprzez dbałość o pochłanianie, gdyż podstawowym elementem pochłaniającym w Polsce są lasy.

Znana organizacja ekologiczna Greenpeace Polska skrytykowała postawę Polski i wypowiedzi przedstawicieli rządu, które padły w ostatnich dniach. – Polski rząd promujący sprawiedliwą transformację jest jak wilk w owczej skórze – de facto nadal inwestuje w węgiel lub wprowadza nowe formy dopłat do energetyki węglowej. Nie przygotował konkretnego planu na rzecz sprawiedliwej transformacji regionów górniczych, który brałby pod uwagę interesy wszystkich mieszkańców regionu. Nie podejmuje również ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu, a jego ostatnie poczynania pokazują, że również w przyszłości nie zamierza – pisze Greenpeace.

Konferencja COP24 w sprawie zmian klimatu to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Hasło tegorocznego szczytu brzmi: „Changing together”. W wydarzeniu bierze udział ponad 150 delegacji państwowych oraz kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli rożnych środowisk eksperckich i pozarządowych.

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. “Mamy węgiel i będziemy go używać”, hmmm. Mamy mózg ale jak widać nie wszyscy go używają więc z węgla również można zrezygnować. Gdy przeczytałem, że pełniący obowiązki prezydenta w coś wierzy to od razu nasunęło mi sie pytanie czy w gwiazdora tez wierzy. Polska to chory kraj.

  2. ludzie umierają z racji niskiej emisji oraz starych gratów diesli z powycinanymi egrami i pdfami. Żeby w Polsce poprawił się stan powietrza nie trzeba wiele. Po pierwsze wyeliminować poprzez przeglądy techniczne wszystkie graty, dać dopłatę do aut niskoemisyjnych w tym tych z instalacją na gaz! Do tego masowe podpinanie pod sieć CO, więcej kasy na geotermie i będzie ok

  3. hmmmm… w Polsce 44 tys. osób umiera rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza, zapewne 200-300 choruje na choroby powiązane w jakiś sposób z układem oddechowym. To są olbrzymie koszty leczenia i generalnie krótsze życie (z czego zapewne państwo się cieszy, bo nie musi płacić seniorom emerytur). Około 60 tys. ludzi jeszcze pracuje w sektorze górniczym. Mają bardzo trudną i niebezpieczną pracę, ale odchodzą na emeryturę bardzo szybko, obciążając państwo bardzo wcześnie, w wieku produktywnym. Znam górnika na emeryturze w wieku 55 lat. Pięknie sobie teraz żyje, jeździ na nartach, snowboardzie, oczywiście wyprowadził się z zakopconego Śląska i pewnie dożyje 80-tki. Ludzie w innych zawodach, mieszkający w zasmogowanych miastach musza pracować do 65, 67 roku życia, a oczekuje się nawet, że do 70. Często są to zawody dużo bardziej wyczerpujące i eksploatujące organizm niż zawód górnika. Szkoda, że ten węgiel tak przysłania nam wzrok i myślenie o rozwoju w XXI wieku. Na świecie zakupy zrobione przez internet są dostarczane do domów dronami, a my ciągle furmanką przywozimy węgiel pod dom i nazywamy Polskę krajem rozwiniętym i cywilizowanym? Przecież cieplik lub ogrzewanie gazowe z rury to powinien być standard nakładany PRZYMUSOWO na dewelopera! A kto pali węglem w domu powinien być traktowany TAK SAMO, jak ktoś kto nie ma szamba i spuszcza ścieki z kibelka do rzeki. To jest dokładnie takie samo postępowanie.

  4. hmmm czy ktoś dokonał bilansu zysku i strat jeśli chodzi o kopalnie i węgiel? co ze środowiskiem – ścieki do wód powierzchniowych, odpady, grunty? co ze szkodami górniczymi i osiadaniem terenu? Co z kosztami remediacji terenu zanieczyszczonego przez odpady pokopalniane, nasypy itd? Przecież szkody jakie wyrządza górnictwo to są mld zł rocznie…zysk? Co z geotermią?

Skomentuj