Badania PPIS w Bochni przeprowadzono w temperaturze 22(±2)°C po (68±4)h i oznaczono ponadnormatywne występowanie mikroorganizmów. Jednak w ilości umożliwiającej podjęcie decyzji o stwierdzeniu warunkowej przydatności wody do spożycia.
Spożycie po przegotowaniu
W efekcie, woda z sieci wodociągowej w Bochni jest przydatna do spożycia po uprzednim przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.
Jak zaleca bocheński Powiatowy Inspektor Sanitarny, wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania, pozostawić do ostudzenia.
Woda bez przegotowania może być natomiast używana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg), i spłukiwania toalet.
Przywracają jakość wody
Na obecnym etapie trwają prace zmierzające do przywrócenia jakości wody do zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294).
Jak informuje „sanepid”, Burmistrz Miasta Bochnia zobowiązany jest informować mieszkańców w sposób ogólnie przyjęty na danym terenie o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wprowadzonych zaleceniach Państwowego Powiatowego Inspektora sanitarnego w Bochni.
Komunikat z 13 sierpnia br.
13 sierpnia 2024r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni wydał kolejny komunikat, który zawiera informację o pobraniu tego dnia próbek powtórzeniowych wody z 9 punktów poboru. Spodziewane wyniki badań i powrót do normalnej sytuacji (pod warunkiem otrzymania prawidłowych wyników badań), przewidziany jest na piątek, 16 sierpnia br.
Jak zawiadamia Urząd Miasta Bochnia, zgodnie z informacjami przekazanymi przez PPIS, przekroczoną wartość mikroorganizmów stwierdzono w próbce pobranej z jednego z obiektów handlowych na terenie os. św. Jana w Bochni. W pozostałych badanych miejscach nie wykazano problemu.
Komentarze (0)