Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Proces mafii śmieciowej. 30 osób z zarzutami i akt oskarżenia na 660 stron

Proces mafii śmieciowej. 30 osób z zarzutami i akt oskarżenia na 660 stron
MŁ/PAP
18.10.2021, o godz. 9:10
czas czytania: około 3 minut
1

Sąd Okręgowy w Częstochowie odroczył w piątek (15.10.2021) rozpoczęcie procesu tzw. mafii śmieciowej. W sprawie oskarżonych jest 30 osób, którym zarzucono łącznie 198 czynów, akt oskarżenia liczy ponad 660 stron.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jak poinformował PAP sędzia Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie w piątek nie doszło do otwarcia przewodu sądowego. “Dwóch oskarżonych się nie stawiło, usprawiedliwiając swoją nieobecność problemami zdrowotnymi” – zaznaczył sędzia Bogacz. Rozprawę odroczono do 10 listopada.

Jak to działało

W sprawie oskarżonych jest 30 osób. Śledztwo prowadziła Prokuratura Regionalna w Katowicach. Z ustaleń prokuratury wynika, że grupa działała od września 2017 roku do marca 2018 roku. Jej członkowie, z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowych, wynajmowali m.in. hale magazynowe, nie płacili za nie czynszu, a następnie składowali tam wbrew przepisom, opady niebezpieczne. Następnie nieczystości były porzucane w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi środowiska.

To profesjonalna organizacja

Prokuratura podkreśliła, że działalność grupy miała charakter profesjonalnie zorganizowanej przestępczości przypominającej pracę przedsiębiorstwa. Sprawcy angażowali do popełnienia przestępstw znaczne nakłady finansowe, w szczególności tytułem wynajmu hal, wózków widłowych, naczep, ciągników siodłowych i innego sprzętu.

“Działając przy tym w sposób cyniczny, z niskich pobudek, dla łatwego i szybkiego zysku narażali życie i zdrowie wielu ludzi. Prowadzona przez nich działalność przestępcza może mieć długotrwałe i nieprzewidywalne skutki dla mieszkańców regionu i stanu środowiska” – przekazywali śledczy.

Zwrócono uwagę, że zagrożenia wynikające z ekspozycji na związki chemiczne, zawarte w porzuconych odpadach są długofalowe i aktualnie nie można zidentyfikować wszystkich szkód przez nie wywołanych.

11 miejsc porzucenia i 4 tys. ton odpadów

Z ustaleń prokuratury wynika, że grupa przestępcza uruchomiła 11 miejsc porzucenia odpadów, w miejscowościach: Chybie, Gliwice, Zawiercie, Częstochowa, Wojkowice, Rudnik Wielki (woj. śląskie), Jastrowie (woj. wielkopolskie), Ogorzeliny (woj. pomorskie), Spytkowice, Trzyciąż (woj. małopolskie) i Odonów (woj. świętokrzyskie).

Przestępcy porzucili ponad 4 tys. ton odpadów, a koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilkadziesiąt mln złotych.

Wśród oskarżonych były wójt 

Wśród oskarżonych jest m.in. Tadeusz D. były wójt podkieleckiego Piekoszowa. Ze stanowiska został odwołany przez mieszkańców w referendum w 2013 r. Za jego urzędowania gmina znalazła się na skraju bankructwa. Miała ponad 30 mln zł długu.

Po zakończeniu kariery samorządowca Tadeusz D. stał się pośrednikiem w organizacji nielegalnych składowisk m.in. w Pińczowie, Stąporkowie, Nowinach oraz w Kielcach. Ostatnie zostało uprzątnięte przez samorząd Kielc kosztem ponad 5 mln zł.

Składowisko w Nowinach zostało podpalone w kwietniu ubiegłego roku. Spłonęły m.in. beczki zawierające pozostałości po farbach i rozpuszczalnikach. Pożar był na tyle duży, że dla trzech gmin, w tym Kielc, na kilka godzin ogłoszono alarm zagrożenia chemicznego.

Istniało poważne zagrożenia zanieczyszczenia wód podziemnych. Uprzątnięcie pozostałości po składowisku przy ulicy Perłowej w Nowinach kosztowało 8 mln zł.

Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

 

————————-

Powiązane artykuły:

6 mln zł za uprzątnięcie nielegalnych odpadów. To 14 proc. budżetu gminy

Odpady niebezpieczne w Nowinach uprzątnięte. Obok tyka druga bomba ekologiczna

Pożar odpadów w Nowinach opanowany. To prawdopodobnie podpalenie

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


inżynier ds. energetyki

Komentarz #163489 dodany 2021-10-18 13:29:28

15 lat więzienia dla stworzenie ogromnego zagrożenia dla środowiska i ludności kilkunastu miejscowości? Mam nadzieję, że chociaż będą zobowiązani wspólnie do zwrotu kosztów usuwania wszystkich skutków swojej działalności poszczególnym gminom.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023