“Pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie postulatami popieranymi przez przedstawicieli Związku Miast Polskich w obszarze gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi” – czytamy w liście otwartym sygnowanym przez przedstawicieli wyżej wymienionych organizacji.
Opłata za wprowadzanie odpadów
Zgodnie z koncepcją Unii Metropolii Polskich, a popieranej przez przedstawicieli Związku Miast Polskich, zgodnie z zasadą “zanieczyszczający płaci” przy wprowadzaniu na rynek opakowanie nastąpiłoby wprowadzenie opłaty (daniny publicznej), która miałaby być nakładana na każde opakowanie, po którym odpad zbierany jest w systemie komunalnym. Autorzy listu nie zgadzają się na to.
“Ów parapodatek (danina publiczna), nazywany przez przedstawicieli Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich “sprawiedliwą Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producentów”, miałby w zamyśle autorów finansować gospodarkę odpadami w systemie komunalnym: danina określana byłaby przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pobierana przez Urzędy Marszałkowskie i przekazywana do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”. Fundusz miałby zaś przekazywać większość tych środków samorządom gminnym, które miałyby zapewnić obniżkę opłat za gospodarkę odpadami. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób ta obniżka miałaby nastąpić, jak środki te miałyby zostać wykorzystane przez gminy i wobec jakich rodzajów odpadów – opisują sygnatariusze listu.
Zastrzeżenia producentów
Ich zdaniem koncepcja jest w jaskrawy sposób niezgodna z prawem unijnym i już obowiązującym w Polsce, gdyż:
- pozbawia odpowiedzialności producentów za zagospodarowanie odpadów pochodzących z ich produktów,
- nakazuje producentom płacić koszty zagospodarowania odpadów innych, niż pochodzące z ich produktów.
Zdaniem sygnatariuszy listu koncepcja ta jest krzywdząca dla średnich i mniejszych miast w Polsce. “Przedstawiciele Związku Miast Polskich popierają bowiem rozwiązanie, w wyniku którego gminy otrzymałyby dofinansowanie w zależności od udziału zbieranych odpadów w skali kraju i uzyskiwanego poziomu recyklingu. Doprowadzi to do sytuacji, w których duże miasta, generujące statystycznie znacznie wyższe ilości odpadów, a także posiadające lepszą infrastrukturę do zbiórki i zagospodarowania odpadów, otrzymają znacznie więcej pieniędzy w przeliczeniu na 1 mieszkańca niż mniejsze miejscowości” – czytamy w liście.
ROP według producentów
Autorzy listu podkreślają, że wdrożenie postanowień dyrektyw UE i ustanowienie zgodnych z nimi zasad Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów jest przedsięwzięciem wielkiej wagi dla gospodarki odpadami w Polsce. “Producenci w pełni podzielają potrzebę takiej implementacji wierząc w jej pozytywny wpływ na środowisko, pożądane zachowania konsumentów oraz w impuls do zmian, jakie te dyrektywy przynoszą dla wielu sektorów gospodarczych” – czytamy w liście.
Koncepcji sformułowanej przez samorządy przeciwstawiają własną. Podkreślają, że organizacje reprezentujące producentów wypracowały wspólną koncepcję służącą wszystkim uczestnikom rynku. “Apelujemy więc do Państwa o refleksję i rzetelny dialog z organizacjami reprezentującymi poszczególne branże producentów wyrobów w opakowaniach tak, aby Rozszerzona Odpowiedzialność Producentów przynosiła korzyści wszystkim, w pierwszej kolejności środowisku, ale też miastom i ich mieszkańcom” – czytamy w liście.
Komentarze (0)