Program rozwoju retencji do konsultacji w tym kwartale

Program rozwoju retencji do konsultacji w tym kwartale
ko
10.01.2019, o godz. 8:26
czas czytania: około 2 minut
0

Zakończenie prac nad projektem Programu rozwoju retencji oraz rozpoczęcie konsultacji społecznych dokumentu planowane jest do końca marca, zapowiedziała Anna Moskwa z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Anna Moskwa odpowiedziała w Sejmie na interpelację posła Ryszarda Galli. Dotyczyło ono prac nad programem, ale także lokalizacji zbiorników w województwie opolskim.

Problemy krajowe w lokalnych uwarunkowaniach

Podsekretarz stanu w MGMiŻŚ podkreśliła, że Program rozwoju retencji jest krajowym dokumentem strategicznym, tak więc działania w nim zdefiniowane muszą uwzględniać regionalne zróżnicowanie problemów związanych z niedoborami wody, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów o największym ich nasileniu. Z uwagi na fakt, iż zarówno sama retencja, jak i działania służące jej zwiększeniu powinny być analizowane w ujęciu zlewniowym, wybór lokalizacji inwestycji zawartych w Programie będzie dokonywany w podziale na regiony wodne i obszary dorzeczy.

Dodała też, że aby stworzony dokument odpowiadał na istniejące potrzeby, zostaną przeprowadzone analizy mające na celu wskazanie najskuteczniejszych działań dla danego regionu, np. analizy działań z zakresu retencji umieszczonych w innych dokumentach m.in. planach zarządzania ryzykiem powodziowym, planach gospodarowania wodami oraz wojewódzkich programach małej retencji. W przypadku województwa opolskiego będzie to też Program budowy zbiorników małej retencji.

Na Opolszczyźnie 

Anna Moskwa wskazała na działania już podejmowane na Opolszczyźnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego 2014- 2020. Są to: przebudowa polderu Żelazna o powierzchni zalewu 407 ha i retencji 10,0 mln m³ oraz budowa nowych wałów przeciwpowodziowych i rozbudowa istniejących na długości 15,3 km.

W kolejnej perspektywie finansowej UE 2021-2027, MGMiŻŚ planuje zgłosić do realizacji w regionie zadania:

  • Zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego poprzez budowę, rozbudowę i modernizację obwałowań rzeki Odry,
  • Zwiększenie retencji wody oraz zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej w dolinie rzeki Osobłogi poprzez budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racławice Śląskie,
  • Poprawa stanu ochrony przeciwpowodziowej Krapkowic na Odrze
  • Budowa suchego zbiornika Polder Winów (Opole – Polder Dąbrówka).

Program Rozwoju Retencji ma dwukrotnie zwiększyć powierzchnię retencyjną w Polsce.

Nowy program za 12 mld zł ma dwukrotnie zwiększyć retencję w Polsce

Projekt Programu rozwoju retencji będzie podlegał konsultacjom społecznym. Mają się one rozpocząć jeszcze w tym kwartale.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024