Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Przedłużono zakaz korzystania z Jeziora Dzierżno Duże, Kanału Gliwickiego i Kłodnicy

Przedłużono zakaz korzystania z Jeziora Dzierżno Duże, Kanału Gliwickiego i Kłodnicy
R.G.
30.08.2024, o godz. 12:11
czas czytania: około 2 minut
0

Do piątku, 6 września 2024 r., wojewoda śląski przedłużył zakaz korzystania z wód Jeziora Dzierżno Duże oraz Kanału Gliwickiego między śluzą Dzierżno, a śluzą Rudziniec. Zakaz obejmuje również Kłodnicę od jej 40 kilometra przez kaskadę do Dzierżna Dużego i ujście Kłodnicy do Kanału Gliwickiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 KOMPLEKSOWA DSK [05.08-03.09.24]

Zakaz dotyczy przede wszystkim spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami.

Po raz pierwszy wojewoda śląski wprowadził zakaz korzystania z Jeziora Dzierżno Duże i odcinka Kanału Gliwickiego między śluzą Dzierżno, a śluzą Rudziniec w pierwszych dniach sierpnia, krótko po tym jak w Dzierżnie zaczęto masowo wyławiać martwe ryby, a badania wody z tego zbiornika wykazały obecność tam złotej algi.

Już 118 ton śniętych ryb

Od tamtego czasu z wód położonego na pograniczu Gliwic, Pyskowic i Rudzińca jeziora wyłowiono w sumie ok. 118 ton śniętych ryb, a termin obowiązywania zakazu już dwa razy przedłużano.

Jako przyczynę masowego śnięcia ryb w Dzierżnie Dużym wskazuje się złotą algę – słonowodnego glona, którego toksyny są zabójcze dla ryb.

Warto też dodać, że dla ograniczenia liczebności „złotej algi” i uniemożliwienia jej przedostawania się z Dzierżna Dużego poprzez Kanał Gliwicki do Odry, przeprowadzono eksperyment badawczy polegający na wprowadzeniu do wody nadtlenku wodoru w rejonie styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy perhydrolu.

Zgodnie z wstępnym raportem, eksperyment ten spowodował zniszczenie komórek „złotej algi” i doprowadził do redukcji tego glonu z efektywnością na poziomie ponad 90 proc.

Niestety, powyższe działania nie doprowadziły do poprawy sytuacji ryb w Jeziorze Dzierżno Duże.

Przypomnijmy również, że dwa lata temu alga wywołała podobną katastrofę w Odrze. Fakt, że znalazła dogodne warunki do życia w wodach Odry i wpadającego do niej Kanału Gliwickiego świadczy tylko o tym, jak bardzo zasolone są te cieki.

Hydrotechniczne powiązania Jeziora Dzierżno 

Jezioro Dzierżno Duże zasilane jest głównie przez Kłodnicę, a w mniejszym stopniu przez Kanał Gliwicki, spełniając dla tej rzeki rolę swego rodzaju oczyszczającego ją osadnika.

Powstały na miejscu dawnych wyrobisk piasku i zajmujący powierzchnię ponad 6 km. kw. zbiornik jest ostoją dla wodnego ptactwa. Chętnie bywa także odwiedzany przez wędkarzy z pobliskich miast.

Więcej informacji o wcześniejszych działaniach i sytuacji w Jeziorze Dzierżno Duże w artykule: 

Dzierżno Duże i kolejne tony śniętych ryb

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b webinarium wod-kan [02.08-02.09.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024