Przedłużono zakaz korzystania z Jeziora Dzierżno Duże, Kanału Gliwickiego i Kłodnicy

Przedłużono zakaz korzystania z Jeziora Dzierżno Duże, Kanału Gliwickiego i Kłodnicy
R.G.
30.08.2024, o godz. 12:11
czas czytania: około 2 minut
0

Do piątku, 6 września 2024 r., wojewoda śląski przedłużył zakaz korzystania z wód Jeziora Dzierżno Duże oraz Kanału Gliwickiego między śluzą Dzierżno, a śluzą Rudziniec. Zakaz obejmuje również Kłodnicę od jej 40 kilometra przez kaskadę do Dzierżna Dużego i ujście Kłodnicy do Kanału Gliwickiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zakaz dotyczy przede wszystkim spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami.

Po raz pierwszy wojewoda śląski wprowadził zakaz korzystania z Jeziora Dzierżno Duże i odcinka Kanału Gliwickiego między śluzą Dzierżno, a śluzą Rudziniec w pierwszych dniach sierpnia, krótko po tym jak w Dzierżnie zaczęto masowo wyławiać martwe ryby, a badania wody z tego zbiornika wykazały obecność tam złotej algi.

Już 118 ton śniętych ryb

Od tamtego czasu z wód położonego na pograniczu Gliwic, Pyskowic i Rudzińca jeziora wyłowiono w sumie ok. 118 ton śniętych ryb, a termin obowiązywania zakazu już dwa razy przedłużano.

Jako przyczynę masowego śnięcia ryb w Dzierżnie Dużym wskazuje się złotą algę – słonowodnego glona, którego toksyny są zabójcze dla ryb.

Warto też dodać, że dla ograniczenia liczebności „złotej algi” i uniemożliwienia jej przedostawania się z Dzierżna Dużego poprzez Kanał Gliwicki do Odry, przeprowadzono eksperyment badawczy polegający na wprowadzeniu do wody nadtlenku wodoru w rejonie styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy perhydrolu.

Zgodnie z wstępnym raportem, eksperyment ten spowodował zniszczenie komórek „złotej algi” i doprowadził do redukcji tego glonu z efektywnością na poziomie ponad 90 proc.

Niestety, powyższe działania nie doprowadziły do poprawy sytuacji ryb w Jeziorze Dzierżno Duże.

Przypomnijmy również, że dwa lata temu alga wywołała podobną katastrofę w Odrze. Fakt, że znalazła dogodne warunki do życia w wodach Odry i wpadającego do niej Kanału Gliwickiego świadczy tylko o tym, jak bardzo zasolone są te cieki.

Hydrotechniczne powiązania Jeziora Dzierżno 

Jezioro Dzierżno Duże zasilane jest głównie przez Kłodnicę, a w mniejszym stopniu przez Kanał Gliwicki, spełniając dla tej rzeki rolę swego rodzaju oczyszczającego ją osadnika.

Powstały na miejscu dawnych wyrobisk piasku i zajmujący powierzchnię ponad 6 km. kw. zbiornik jest ostoją dla wodnego ptactwa. Chętnie bywa także odwiedzany przez wędkarzy z pobliskich miast.

Więcej informacji o wcześniejszych działaniach i sytuacji w Jeziorze Dzierżno Duże w artykule: 

Dzierżno Duże i kolejne tony śniętych ryb

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024