Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Przedsiębiorcy razem przeciw in house w odpadach

Przedsiębiorcy razem przeciw in house w odpadach
lb
09.02.2016, o godz. 13:14
czas czytania: około 2 minut
7

Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami apeluje o podpisywanie petycji do Marszałka Sejmu oraz ministra rozwoju przeciw zmianom w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Prawie zamówień publicznych, które usankcjonowałyby zamówienia in-house w gospodarce odpadami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Za wprowadzeniem zamówień in-house opowiadają się organizacje samorządowe: Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, czy Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. Ale na drugim biegunie są przedsiębiorcy skupieni wokół ZPGO, czy Polskiej Izby Gospodarki Odpadami. Negatywne stanowisko wobec proponowanych zapisów dotyczących wyłączeń od procedury przetargowej dla spółek samorządowych zajęły także Sekcja Krajowa Pracowników Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej NSZZ „Solidarność”, Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Konfederacja Lewiatan.

– Projekty te są poważnym zagrożeniem nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla konsumentów, dla których monopol oznacza dyktat świadczeniodawcy, a zatem konieczność ponoszenia zwiększonych obciążeń z tytułu renty monopolistycznej – uważają przedstawiciele ZPGO, którzy apelują do firm działających w branży gospodarki odpadami o podpisywanie petycji do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz Wicepremiera – Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego. W petycji domagają się rozpatrzenia i uwzględnienia społecznych skutków ewentualnego wprowadzenia części proponowanych rozwiązań w ramach  planowanych zmian ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (projekt grupy posłów PSL) oraz Prawa zamówień publicznych (projekt skierowany przez Ministra Rozwoju do konsultacji publicznych): „Projekty te postulują likwidację obowiązkowych przetargów na rynku odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych, który jest obsługiwany obecnie w ok. 60% przez firmy prywatne. Na mocy tych przepisów, wprowadzających tzw. zamówienia in house, spółki gminne po 25 latach odzyskiwałyby monopol na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami eliminując z rynku spółki prywatne” – czytamy w petycji.

ZPGO podkreśla, że likwidacja takich przedsiębiorstw oznaczałaby pozbawienie źródła dochodów dla około 15 tysięcy pracowników tych firm i ich rodzin. „Dlatego – występując w obronie naszych miejsc pracy – apelujemy do Pana Marszałka i Pana Premiera o powstrzymanie tak niekorzystnych zmian dla całego sektora niepublicznych przedsiębiorstw gospodarki odpadami”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (7)


Komunalnik

Komentarz #727 dodany 2016-02-09 13:53:29

Odbiór odpadów jako jedyne zadanie własne gminy jest podporządkowane prawu zamówień publicznych... Dlaczego ??? Niech każdy sobie odpowie na to pytanie sam. A raport hsm w tym zakresie mówi wszystko.

Obojętny

Komentarz #731 dodany 2016-02-11 15:06:20

Komunalnik napisał/a:

Odbiór odpadów jako jedyne zadanie własne gminy jest podporządkowane prawu zamówień publicznych... Dlaczego ??? Niech każdy sobie odpowie na to pytanie sam. A raport hsm w tym zakresie mówi wszystko.

Słuszna racja. Z raportu ewidentnie wynika, że monopol to już mamy, dzięki umiejętnemu lobby firm zachodnich (oczywiście takie ich prawo). Pod przykrywką uczciwej konkurencji w większości przetargów pojawia się jedna firma i dyktuje nowe "konkurencyjne" ceny. :)


Ziko

Komentarz #728 dodany 2016-02-09 14:44:01

Najlepiej dać wszystko bez przetargów bo to ,,NASZE" tylko mam pytanie kto pracuje w spółkach miejskich ciotki wujkowie kuzyni i banda innych ludzi na stanowiskach po linii politycznej. U nas jest miejski zakład i bez znajomości do roboty tam się nikt nie dostanie a jak dzwonie do nich po jakąś informację to Pani mnie zbywa mówiąc że to nie leży w jej kompetencjach ( ,,nie przeszkadzaj piję kawę'') to jak ja jako młody przedsiębiorca mogę dostać zlecenie z miasta i się rozwijać jak spółka miejska dostaje je bez przetargu za cenę 50% wyższą niż ta której zażądał bym ja , może to mi ktoś wyjaśnić?


ekskomunlanik

Komentarz #729 dodany 2016-02-09 18:23:34

Pracowałem w takiej komunalnej spółce do czasu, gdy nowy układ w gminie nie postanowił co lepszych posad obsadzić ludźmi ze swojego układu. Te spółki to tylko przechowalnia dla swoich


mieszczuch

Komentarz #730 dodany 2016-02-10 01:00:27

Te spółki to mają właściwą nazwę, bo to relikty komuny


Rad

Komentarz #732 dodany 2016-02-19 14:49:54

Odbiór odpadów jest zadaniem własnym gminy i ustawa o zamówieniach publicznych jak i o utrzymaniu porządku i czystości powinna dać prawo wyboru gminie czy powierzy to zadanie własnej spółce czy zorganizuje przetarg.Temat znam bardzo dobrze i na podstawie obserwacji widać ,że prywatne firmy to jedna wielka patologia.Odpady nie idą tam gdzie powinny, ludzie na umowach śmieciowych, zadania realizowane niesolidnie.


Zbyszek

Komentarz #733 dodany 2016-03-25 06:33:37

Pracowałem już u takiego wspaniałego prywaciarza... Ludzkie upodlenie, puszki po piwie trzeba było wygrzebywać, żeby do śmieciówki dorobić :(((

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024