Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku będzie niezależne energetycznie. Sięgnie po odnawialne źródła energii z fotowoltaiki i energii wiatrowej. PGO dostało 1,4 mln zł dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

PGO odpowiada za przyjmowanie odpadów komunalnych z terenu Płocka i sąsiednich gmin. Fundusze z RPO pozwolą spółce na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z wiatrakiem o mocy 15–20 KW na terenie zakładu produkcyjnego w Kobiernikach.

W ramach projektu zaplanowano montaż ponad 3,5 tys. paneli fotowoltaicznych (które zasilą zakład produkcyjny w energię elektryczną), montaż turbiny wiatrowej z pionową osią obrotu i włączenie nowej instalacji do sieci energetycznej.

– Rosnące z roku na rok zapotrzebowanie na energię elektryczną, wynikające z dynamicznego rozwoju gospodarczego Polski, wymaga szczególnej dbałości zarówno o bezpieczeństwo dostaw energii, jak i szukanie jej alternatywnych źródeł. Cieszę się, że płockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, korzystając ze środków unijnych, postawiło na energię odnawialną – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Inwestycja zapewni całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych. Produkcja energii na potrzeby własne i sprzedaż nadwyżki przyniesie zakładowi znaczne oszczędności. Projekt będzie miał również pozytywny skutek dla środowiska, dzięki zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza. Skorzystają na tym zwłaszcza mieszkańcy gminy Stara Biała, w której mieści się zakład.

Projekt o wartości 6,4 mln zł wesprą unijne środki w kwocie 1,4 mln zł. Umowę na dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku Stefan Kotlewski oraz wiceprezes Katarzyna Jakubowska.

Czytaj więcej

Skomentuj