Brytyjskie przedsiębiorstwo wod-kan United Utilities zatrudniło psa do wyszukiwania wycieków w sieci. Został on przeszkolony przez wojskowych treserów. Będzie pomagał głównie w terenach wiejskich.

Snipe to niewielki brązowy spaniel. Ma 16 miesięcy i zanim stał się pracownikiem wodociągów, był zwykłą psią znajdą z Irlandii.

Podczas treningu psu podsuwano próbki wody o różnych stężeniach chloru używanego do dezynfekcji sieci. Egzaminy przeszedł pomyślnie i dołączył do grupy, która zajmuje się wykrywaniem wycieków. Chodzi o prace na obszarze północno-zachodniej Anglii, która jest z natury obszarem wilgotnym. Stąd pracownicy wodociągów mają często problem z ustaleniem, gdzie dochodzi do awarii i wycieków wody – tłumaczy Hannah Wardle, manager ds. wycieków United Utilities.

Firma korzysta z różnych metod do wykrywania wycieków: zdjęć satelitarnych i dronów, ale diabeł tkwi w szczegółach i wskazanie dokładnego miejsca wykopu jest czasem bardzo trudne. – Snipe będzie nieprzecenionym nabytkiem zespołu – mówi Wardle.

Snipe podczas szkolenia

Firma United Utilities ma w swojej gestii 42 tys. km rur wodociągowych w północnej Anglii.

źródło: unitedutilities.com

Czytaj więcej

Skomentuj