Przełom w kwestii nielegalnego składowiska w Tuplicach. 20 tys. ton żużli pocynkowych wyjedzie z Polski do Niemiec

Przełom w kwestii nielegalnego składowiska w Tuplicach. 20 tys. ton żużli pocynkowych wyjedzie z Polski do Niemiec
E. M.
28.03.2024, o godz. 9:46
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło osiągnięcie ważnego porozumienia dotyczącego zwrotu 20 000 ton nielegalnych odpadów z miejscowości Tuplice w województwie lubuskim do Niemiec. Decyzja ta jest wynikiem wielomiesięcznych rozmów między resortem a stroną niemiecką, a jej znaczenie wykracza poza samo usunięcie odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Od 2015 r. w Polsce nagromadziło się łącznie 35 tys. ton odpadów, oficjalnie zidentyfikowanych jako przywiezione z zagranicy. Siedem lokalizacji, w tym Tuplice, stało się miejscem składowania tych odpadów. Ministerstwo podkreśla, że zgromadzone dowody wskazują na nielegalne przemieszczenie odpadów z Niemiec do Polski z naruszeniem unijnych przepisów.

Tuplice wolne od nielegalnych odpadów

Tuplice jako pierwsza miejscowość, z której zostaną usunięte nielegalne odpady, były przedmiotem szczególnej uwagi inspektorów WIOŚ w Zielonej Górze od 2015 r. Po wielu działaniach administracyjnych i prawnych, w tym skargach do Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, postanowiono rozwiązać sprawę drogą dialogu z Niemcami. Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceministra Anita Sowińska podkreśliły znaczenie nawiązania współpracy z niemieckimi władzami środowiskowymi. Spotkanie z dr Christiane Rohleder z Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów, zaowocowało przyjęciem harmonogramu działań wobec odpadów z Tuplic.

Co z pozostałymi lokalizacjami? 

Zgodnie z harmonogramem przewidziano ocenę ofert złożonych w przetargu do 15 kwietnia 2024 r., a rozstrzygnięcie przetargu planowane jest do 30 kwietnia 2024 r. Zwrot odpadów z Tuplic do Niemiec ma nastąpić najpóźniej do 31 października 2024 r. Ważnym elementem porozumienia jest również kontynuacja rozmów w sprawie pozostałych lokalizacji, gdzie gromadzą się nielegalne odpady. Nielegalne odpady stanowią problem środowiskowy i zdrowotny, dlatego ich usunięcie jest nie tylko kwestią prawną, ale również moralną.

Najważniejszy jest dialog 

Działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej sprawie pokazują, że dialog i współpraca międzynarodowa są kluczowe dla rozwiązania problemów ekologicznych, zwłaszcza w kontekście przemieszczania się odpadów przez granice państw. Osiągnięcie porozumienia w sprawie zwrotu nielegalnych odpadów do Niemiec stanowi ważny krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego i budowania dobrych relacji międzynarodowych w obszarze ekologii. Jest to także sygnał, że Polska i Niemcy są gotowe wspólnie działać na rzecz zachowania czystości środowiska i przestrzegania prawa międzynarodowego dotyczącego ochrony środowiska. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że sukces w kwestii zwrotu nielegalnych odpadów do Niemiec był możliwy dzięki powrotowi na “drogę dialogu” ze stroną niemiecką. 

Anita Sowińska: 311 nielegalnych składowisk odpadów

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024