Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Przetwórcy tworzyw sztucznych z apelem po licznych kontrolach WIOŚ

Przetwórcy tworzyw sztucznych z apelem po licznych kontrolach WIOŚ
KP
16.01.2025, o godz. 10:08
czas czytania: około 2 minut
0

Apel przedstawili członkowie Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Proszą o podjęcie dialogu w sprawie kwalifikacji opakowań z tworzyw sztucznych jako produktów i opakowań wielokrotnego użytku. Z propozycją wyszli po licznych kontrolach inspektorów WIOŚ.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b REGIONALNE Wejherowo 15.01-12.02.25

Producenci i importerzy relacjonują, że w ostatnich miesiącach doświadczają licznych kontroli ze strony WIOŚ na polecenie Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska. Kontrole te weryfikują, czy przedsiębiorcy nie dopuszczają się naruszenia regulacji wprowadzonych w tzw. ustawie SUP.

Przypomnijmy, że jej celem jest ograniczenie użycia określonych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i ostatecznie ograniczenie ilości odpadów powstałych z tych produktów.

PZPTS narzeka na nieścisłości w czasie kontroli

Przedstawiciele Związku deklarują, że potępiają wszelkie działania stanowiące próbę obejścia obowiązujących przepisów prawnych. Przyznają też, że działania kontrolne są potrzebne.

Jednak niepokoją ich przypadki kwestionowania kwalifikacji produktów z tworzyw sztucznych jako tych wielokrotnego użytku, pomimo przedstawiania przez kontrolowanych przedsiębiorców dokumentacji potwierdzającej, że ich produkty nadają się do wielokrotnego użytku.

Zauważają także różnice w tym, jak poszczególne organy kontroli klasyfikują opakowania. Jedne uznają je za produkty nadające się do wielokrotnego użytku, a inne nie.

Przedsiębiorcy bezradni wobec luk w prawie

Przetwórcy tworzyw sztucznych zauważają, że zarówno Dyrektywa, jak i Ustawa SUP, nie definiują pojęcia produktów wielorazowego użytku, które nie są objęte ograniczeniami wynikającymi z ww. Regulacji. Przepisy nie wskazują jasno jak oceniać czy dany produkt (opakowanie) spełnia przesłanki pozwalające na uznanie danego produktu lub opakowania za wielokrotnego użytku.

W związku z tym to przedsiębiorcy muszą udowodnić, że wprowadza na rynek właściwie sklasyfikowane produkty. Brak takich dowodów będzie prowadzić do ryzyka nałożenia na przedsiębiorcę dotkliwych kar – sięgających nawet pół miliona złotych. Zdaniem PZPTS przedsiębiorca nie ma jednak żadnego zestawu uniwersalnych wytycznych, które pomogłyby mu dokonać tej kluczowej oceny. 

Oczekiwania przetwórców tworzyw sztucznych

– Brak jasnych wytycznych dla tej kwalifikacji może prowadzić do sytuacji, gdzie przedsiębiorcy będą kwalifikować swoje produkty, spełniające kryteria uznania za produkty wielokrotnego użytku, jako produkty jednorazowego użytku tylko po to, aby uniknąć ryzyka późniejszego zakwestionowania tej klasyfikacji przez organy kontrolne i nałożenia kar pieniężnych – alarmują przedstawiciele Związku.

Dlatego PZTPS wzywa Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz GIOŚ do pilnego podjęcia dialogu. Wspólnie chcą ustalić, jakie przesłanki musi spełnić produkt z tworzyw sztucznych, aby być kwalifikowany jako produkt wielokrotnego użytku w rozumieniu Ustawy SUP. Mają nadzieję dowiedzieć się też, jakimi dokumentami powinien dysponować przedsiębiorca, aby wykazać przed kontrolerem, że działa w zgodzie z przepisami.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025