Przyszłość składowisk odpadów w Polsce. Czy będzie dla nich miejsce w GOZ?

Przyszłość składowisk odpadów w Polsce. Czy będzie dla nich miejsce w GOZ?
Piotr Talaga
28.02.2017, o godz. 20:09
czas czytania: około 2 minut
0

Efektywność energetyczna, aspekty prawne oraz praktyczne problemy eksploatacyjne składowisk odpadów to główne tematy trzydniowej konferencji "Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów", która odbywa się od 28 lutego w Świeradowie-Zdroju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W pierwszej części konferencji skupiono się na regulacjach krajowych (Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2022) i europejskich. Dla zgromadzonych ważna jest przyszłość, czyli rola składowania odpadów w gospodarce o obiegu zamkniętym. Mówił o tym między innymi dr inż. Piotr Manczarski z Wydziału Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Jego zdaniem odpady powinny być zagospodarowane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami – po przygotowaniu do ponownego użycia i recyklingu, kolejne w hierarchii są pozostałe metody odzysku, w tym odzysk energii. Unieszkodliwianie odpadów, w tym składowania odpadów i mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych powinno być zdecydowanie zredukowane.

W drugiej części pierwszego dnia konferencji odbyła się dyskusja na temat ewolucji składowisk, które ze śmietnisk zmieniają się w kopalnie surowców. Debatę poprowadził Tomasz Szymkowiak, dyrektor ds. wydawnictw firmy Abrys.

Znaczną część rozmów poświęcono także efektywności energetycznej na składowiskach odpadów. Przy tej okazji omówiono skutki zmian w ustawie o efektywności energetycznej. Kolejne wystąpienia dotyczyły praktycznych aspektów wykorzystania potencjału składowisk w produkcji biogazu, w tym wykorzystania go jako paliwa do napędu pojazdów.

Praktyczne problemy eksploatacyjne składowisk odpadów szczególne zainteresowały uczestników spotkania. Mówiono o zagadnieniach związanych z zamknięciem i rekultywacją składowiska odpadów komunalnych oraz o problemach związanych z samozapłonami na składowiskach.

Ciekawie zapowiada się środowy panel poświęcony zagrożeniom stwarzanym przez przedmioty wybuchowe i niebezpieczne oraz zasady postępowania po ich znalezieniu na terenach składowisk odpadów. W części popołudniowej przeprowadzone zostaną warsztaty związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym składowisk.

Uczestników zapewne zainteresują doświadczenia związane z rekultywacją składowisk na przykładach polskich oraz zrekultywowanego składowiska odpadów pod Tel Awiwem w Izraelu. Ścieżka edukacyjna może być elementem projektu rekultywacji składowisk odpadów komunalnych. Można je także wykorzystywać do uprawiania paralotniarstwa. I w tych tematach dominować będzie przekaz oparty o konkretne doświadczenia, realizacje, dobre praktyki.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024