Pszczoły odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Ze względu na wzrost czynników im zagrażających Warszawa podejmuje coraz więcej działań, by je chronić.

– Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin. W samej Europie uzależnionych jest od nich wiele gatunków i odmian roślin, w tym warzywa. Gdyby owady zapylające zniknęły, oznaczałoby to dla świata nie tylko katastrofę ekologiczną, ale również ekonomiczną  – załamałaby się produkcja żywności. W Warszawie realizowanych jest coraz więcej inicjatyw mających na celu ochronę zapylaczy, w tym właśnie pszczół – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Stolica co roku zwiększa liczbę łąk miejskich. W parkach zarządzanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy znajduje się niemal 90 ha łąk naturalnych i terenów z ograniczonym koszeniem (1-2 razy w roku). Natomiast w pasach drogowych w tym sezonie jest 130 ha łąk miejskich. Zarząd Zieleni utrzymuje również drzewa alejowe z nasadzeniami przyjaznymi pszczołom m.in. w al. Ujazdowskich czy na ul. Marszałkowskiej. Tam, gdzie pozwalają na to warunki, sadzone są drzewa będące pożytkiem dla pszczół, m.in. klony, kasztanowce, lipy. Na terenie Jazdowa znajduje się pasieka „Miejskie Pszczoły”, która składa się z 9 uli. A na dachu Pałacu Kultury i Nauki ustawionych zostało 6 uli.

Dzielnice również są aktywne na tym polu. Ich przykładowe działania to:

  • tworzenie miejskich pasiek,
  • budowa domków dla owadów zapylających,
  • używanie nawozów mineralnych, które nie są szkodliwe dla owadów,
  • sadzenie różnych kwitnących, miododajnych gatunków drzew, krzewów, zakładanie rabatek kwietnych,
  • warsztaty edukacyjne dla dzieci ze szkół i przedszkoli,
  • zaprzestanie używania środków ochrony roślin szkodliwych dla owadów,
  • tworzenie plansz edukacyjnych i umieszczanie ich na terenach zieleni,
  • kampanie informacyjne w mediach społecznościowych.

Działania tego typu prowadzą również inne jednostki miejskie. Metro Warszawskie na swoich terenach wysiało ponad 50 gatunków miododajnych roślin, stworzyło łąki kwietne i ustawiło w pobliżu domki dla owadów. W październiku 2019 r. na STP Kabaty zamieszkało 50 tys. pszczół z gatunku Carnica. Już w kwietniu ubiegłego roku uzyskano około 50 l miodu wielokwiatowego, a niedługo potem pojawił się miód akacjowy i lipowy.

Również Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji założyło pasiekę – osiem uli zostało ustawionych  w październiku 2020 r. na terenie Zakładu Północnego w Wieliszewie. Wyprodukowany przez tę pasiekę miód będzie najprawdopodobniej akacjowy lub wielokwiatowy. Planowane jest także założenie drugiej pasieki na terenie Stacji Filtrów, gdzie w 2020 r. zostały założone dwie łąki kwietne. Trzecia została zasiana na terenie Zakładu Północnego. W sumie łąki MPWiK mają łączną powierzchnię blisko 9000 m kw.

Z okazji Dnia Pszczoły na profilu m.st. Warszawa zorganizowany został konkurs, który potrwa do końca tygodnia. Wszystkie szczegóły można znaleźć w poście konkursowym.

Źródło: UM st. Warszawy

Czytaj więcej

Skomentuj