Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Pszczyna stawia na zelektryfikowaną komunikację publiczną

Pszczyna stawia na zelektryfikowaną komunikację publiczną
Bartłomiej Leśniewski
12.02.2024, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

Pierwsze elektryczne pojazdy wyjechały w styczniu br. na linie komunikacji powiatu pszczyńskiego – podał powiat Pszczyna. Jego władze deklarują chęć rozwoju komunikacji powiatowej, która w ub. roku przewiozła 484,5 tys. osób – o 100 tys. więcej, niż w 2022 r. i o niemal 300 tys. więcej, niż w 2021 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Obecnie komunikacja powiatu pszczyńskiego obsługuje trzy linie relacji: Pszczyna – Pawłowice (przez Porębę, Brzeźce, Mizerów, Studzionka), Pszczyna – Żory (przez Suszec, Radostowice) i Pszczyna – Rudołtowice (przez Goczałkowice Zdrój). Na każdej linii dziennie jest po kilkanaście kursów w każdą stronę. Operatorem jest firma Kłosok.

Wymiana taboru

Jak podkreślili w piątkowej informacji przedstawiciele pszczyńskiego powiatu, wprowadzone w styczniu br. zmiany to efekt nowej umowy z operatorem. Wymieniono cały tabor na autobusy o najwyższych normach spalania oraz dwa bezemisyjne pojazdy elektryczne. Wzrosła liczba kursów, wprowadzono płatności bezgotówkowe i sprzedaż biletów miesięcznych przez Internet.

– Zmieniamy komunikację w powiecie pszczyńskim na wygodniejszą i dostosowaną do potrzeb pasażerów. Efekty widzimy każdego dnia w postaci wielkiego zainteresowania naszymi przewozami. Dane za 2023 r. są imponujące – przewieźliśmy 484,5 tys. osób. To o 100 tys. więcej, niż rok wcześniej i o niemal 300 tys. więcej niż w 2021 r. – powiedział członek zarządu powiatu Grzegorz Nogły.

Bliżej europejskich standardów

We wszystkich autobusach, które obsługują powiatowe przewozy, działają już zapowiedzi głosowe. Są w nich tablice elektroniczne (również wewnętrzne, wyświetlające następny przystanek), monitoring, klimatyzacja i niska podłoga z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami czy pasażerów z dziećmi w wózkach. Realny czas odjazdów można sprawdzać w aplikacji KiedyPrzyjedzie.

W pszczyńskiej komunikacji powiatowej wprowadzono też bezgotówkową płatność za bilety (kartą płatniczą i telefonem) i uruchomiono sprzedaż biletów miesięcznych przez Internet. Zwiększono liczbę kursów i – jak podkreślił wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski – po raz kolejny utrzymano bez zmian ceny. “Pozostają na poziomie z 2017 r.” – wskazał wicestarosta.

Ponadto podczas styczniowej sesji rada powiatu przyjęła “lokalny program wyrównywania szans edukacyjnych”, niwelujący różnice w cenach biletów miesięcznych dla uczniów szkół prowadzonych przez powiat między liniami komercyjnymi i powiatowymi. Gdy bilet będzie kosztował więcej niż 100 zł, powiat będzie mógł dopłacić do niego resztę ceny – do 80 zł na ucznia miesięcznie.

Starosta Barbara Bandoła zasygnalizowała, że powiat w ub. roku wznowił rozmowy z władzami gmin o możliwości stworzenia międzygminnego związku komunikacyjnego. – Rozmawiamy z gminami na temat możliwości dalszego rozwoju wspólnej, powiatowo-gminnej komunikacji. To temat, który powinien być kontynuowany w kolejnej kadencji – uznała Bandoła.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024