Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Ptasia ostoja na Zbiorniku Goczałkowickim

Ptasia ostoja na Zbiorniku Goczałkowickim
PAP
13.03.2023, o godz. 12:44
czas czytania: około 4 minut
0

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, sztuczna wyspa (tzw. Ptasia Beczka), na Zbiorniku Goczałkowickim stała się nową, najliczniejszą w Polsce kolonią lęgową rzadkiego gatunku ptaka - mewy czarnogłowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zgodnie z danymi katowickiego RDOŚ, na utworzonej w 2020 r. sztucznej wyspie, którą zaprojektowano i zbudowano w ramach unijnego projektu pn. Life Vistula, w ubiegłym roku gniazdowało aż 16 par mewy czarnogłowej.

Podczas gdy w całej Polsce, ogólna liczba par tego gatunku ptaka, waha się w przedziale od 50 do 80 par.

Dom rybitwy i mewy

– Wyniki monitoringu wskazują, że Ptasia Beczka została zaakceptowana przez ptaki i służy jako bezpieczne miejsce gniazdowania dla rybitwy rzecznej, z myślą o której sztuczną wyspę wybudowano – wyjaśnia Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach Mirosława Mierczyk-Sawicka. – Z danych ornitologicznych wynika, że wyspa służy również jako kolonia lęgowa dla innego chronionego w ramach systemu Unii Europejskiej i objętego specjalną troską gatunku, czyli mewy czarnogłowej.

Dwa owocne sezony lęgowe

Tymczasem, jak odnotowali ornitolodzy, na Ptasiej Beczce odbyły się już dwa sezony lęgowe ptaków wodno-błotnych z Doliny Górnej Wisły. A liczba gniazd zakładanych tam przez rybitwy rzeczne i mewy śmieszki sukcesywnie rośnie.

W 2022 r. kolonia rybitwy liczyła 76 gniazd, czyli o 20 więcej niż w pierwszym sezonie. W pierwszym roku wyspę zasiedliła też jedna para mew czarnogłowych. Natomiast w poprzednim sezonie naliczono ich 16 par.

Migrują m.in. do Anglii i Holandii

Z 16 gniazd mewy czarnogłowej na Ptasiej Beczce zaobrączkowano 21 młodych ptaków i większość z nich wyleciała z kolonii. Ptaki zaopatrzono w plastikowe obrączki ułatwiające ich zidentyfikowanie przez obserwatorów w różnych częściach Europy.

Z pierwszych przekazanych polskim ornitologom danych wynika, że jesienią ubiegłego roku dwa młode ptaki z Ptasiej Beczki zaobserwowano w Anglii i w Holandii.

– Dodam, że w lutym 2023 roku, dwukrotnie widziano naszą młodą mewę czarnogłową w Portugalii, na wybrzeżu Atlantyku – zauważa Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. – A to niebagatelna odległość, bo ponad 2,3 tysiąca kilometrów od miejsca ich urodzenia. W kolejnych latach będziemy śledzić losy tak oznakowanych ptaków dzięki informacjom gromadzonym w krajowej bazie POLRING. Dodam, że zaobserwowana w Portugalii mewa była w drugim kalendarzowym roku życia. Ptak wykluł się w 2022 roku. Mewa przepierzyła się jesienią do szaty zimowej ptaka młodocianego. Szatę godową dorosłego ptaka uzyska dopiero w czwartym kalendarzowym roku życia. Dorosłe mewy w szacie zimowej są niemal całe białe, mają jedynie trochę czerni na głowie” – wyjaśnia górnośląski ornitolog.

Rybitwa rzeczna i ślepowron

Projekt Life Vistula koncentruje się głównie na wspieraniu i badaniu zwyczajów dwóch gatunków ptaków: rybitwy rzecznej i ślepowrona.

Z danych katowickiej RDOŚ wynika, że liczebność ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły osiągnęła ponownie rekordowy poziom i ich populacja liczy obecnie ponad 1250 par lęgowych.

Rybitwa rzeczna także osiągnęła rekordowy poziom niespełna 600 par w kilkunastu koloniach.

Rola Goczałkowickiego Zbiornika 

Dodajmy, że zajmujący ponad 30 km kw. powierzchni Zbiornik Goczałkowicki utworzono na Wiśle w 1956 r. jako rezerwuar wody pitnej i element  systemu zapobiegania powodziom. Jego administratorem jest hurtowy dostawca wody w regionie, czyli należące w większości do samorządu woj. śląskiego Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

Sukces na Ptasim Rondlu

– Wielkim sukcesem okazała się także nowa wyspa wybudowana na stawie Barzyniec, w Ochabach, na Śląsku Cieszyńskim – informuje koordynator projektu z katowickiej RDOŚ, Damian Czechowski. – Już w pierwszym sezonie lęgowym rybitwy rzeczne zajęły tamtejszą wyspę, nazwaną bardzo obrazowo: Ptasim Rondlem i założyły tam ponad 150 gniazd. Liczymy, że zbliżający się nowy sezon przyniesie kolejny sukces pod kątem wzrostu liczebności ptaków – podsumowuje Damian Czechowski.

Dodajmy, że nadchodzący sezon lęgowy ptaków będzie można obserwować z oddanej na początku bieżącego roku do użytku, nowej wieży widokowej w Wiśle Małej.

Założenia projektu Life Vistula

Projekt Life Vistula prowadzony jest od 2018 r. przez RDOŚ w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, z Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i z Towarzystwem na rzecz Ziemi.

Koszt realizacji unijnego projektu to 5,5 mln euro. Pieniądze pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024