System kaucyjny: rozwinięty w Niemczech, Szwecji i Holandii; od dekad działa w Korei Płd.
W Polsce od 1 października wejdzie w życie system kaucyjny, obejmujący butelki plastikowe, metalowe puszki i szklane butelki wielorazowego użytku. Jest to rozwiązanie od lat z powodzeniem stosowane w wielu państwach Europy i Azji, w których znacznie wzrosły dzięki temu wskaźniki zbiórki i recyklingu odpadów.
![ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/baner_kgo_2026_abrys1320-x-250-px-1.png?pas=20538669502606242132)














