Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

Raport: lasy tropikalne niszczone w 2024 r. w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę

Raport: lasy tropikalne niszczone w 2024 r. w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę
MŁ/PAP
21.05.2025, o godz. 13:27
czas czytania: około 2 minut
0

Niszczenie dziewiczych lasów tropikalnych osiągnęło w zeszłym roku tempo 18 boisk piłkarskich na minutę, co jest rekordem od co najmniej 20 lat – wynika z opracowania Global Forest Watch, przygotowanego przez amerykański Instytut Zasobów Światowych (WRI) oraz Uniwersytet Maryland.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

W regionach tropikalnych zniknęło w 2024 roku 6,7 mln ha dziewiczych lasów, co niemal odpowiada powierzchni Panamy. Jest to najwięcej od początku gromadzenia danych przez Global Forest Watch w 2002 r.

To czerwony alert dla całego świata

Współdyrektorka Global Forest Watch Elizabeth Goldman podkreśliła, że jest to o 80 proc. więcej niż w 2023 r. „To czerwony alert dla całego świata” – zaznaczyła.Blisko połowa tych zniszczeń jest konsekwencją pożarów będących skutkiem zmian klimatycznych, które po raz pierwszy zdetronizowały wśród przyczyn utraty lasów działalność rolniczą.

Zniszczenia te odpowiadają za emisję do atmosfery 3,1 mld ton dwutlenku węgla. To nieco więcej niż połowa emisji związanych z branżą energetyczną Indii.

Najgorszy rok w historii

Ubiegły rok był najgorętszy w historii. Te „skrajne warunki” sprawiły, że pożary były „bardziej intensywne i trudniejsze do opanowania”. Przy tym za większość z nich odpowiadali ludzie chcący wykarczować teren pod uprawy.

W Brazylii utracono w zeszłym roku 2,8 mln ha dziewiczych lasów, z czego dwie trzecie na skutek pożarów, często wywołanych umyślnymi podpaleniami. Najbardziej dotknięta była Amazonia, gdzie zniszczonych zostało najwięcej lasów od 2016 r.

Drugie miejsce wśród państw, które utraciły w 2024 r. najwięcej lasów, zajęła sąsiednia Boliwia, gdzie zniknęło ich trzykrotnie więcej niż rok wcześniej.

Ten dramatyczny bilans łagodzi nieco poprawa sytuacji w innych państwach, np. w Indonezji i Malezji.

Ekspansja upraw i nasadzeń

Lasom zagraża w największym stopniu ekspansja upraw i nasadzeń w celu uzyskania czterech produktów: oleju palmowego, soi, paszy dla bydła oraz drewna. Poprawę w niektórych sferach, np. oleju palmowego, pogarsza przy tym pojawianie się nowych problemów, np. upraw awokado w Meksyku.

Dyrektor programu lasów w WRI Rod Taylor wskazał, że przyczyny wylesienia nie zawsze są zatem takie same, i zaapelował o globalne podejście do problemu. „Jesteśmy świadkami nowego zjawiska, które jest związane z przemysłem górniczym i metalami krytycznymi” – podkreślił.

Lasy tropikalne pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla z atmosfery, co pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025