Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Raport: Przemysł 4.0 wobec wyzwania śladu węglowego w produkcji

Raport: Przemysł 4.0 wobec wyzwania śladu węglowego w produkcji
E. M.
22.04.2024, o godz. 8:53
czas czytania: około 2 minut
0

Wraz z postępującym kryzysem klimatycznym, światowy przemysł stoi przed koniecznością rewolucji. Energia pozyskiwana z tradycyjnych źródeł, jak ropa naftowa czy węgiel, staje się nie tylko problemem, lecz również impulsem do zmiany. Raport „Przemysł 4.0 wobec wyzwania śladu węglowego w produkcji”, opracowany przez XOOG Klaster Energii P.S.A., analizuje trendy współczesnego przemysłu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

  • Energia pozyskiwana z ropy naftowej, węgla czy gazu stała się przyczyną narastającego problemu związanego ze zmianami klimatycznymi.
  • Raport skupia się na trzech megatrendach obecnych w dzisiejszej rzeczywistości, które na siebie wpływają.
  • Raport analizuje również Cele Zrównoważonego Rozwoju, które stały się kluczowym punktem odniesienia dla polityk publicznych na całym świecie.

Pierwsza rewolucja przemysłowa, zapoczątkowana w XIX wiecznej Wielkiej Brytanii, oznaczała początek epoki, która odmieniła oblicze ludzkiego życia. Od momentu wynalezienia maszyny parowej przez Jamesa Watta, ludzkość zaczęła zmierzać w kierunku przemysłowego przełomu, który wydłużył czas trwania życia, poprawił jakość bytu, i zainicjował procesy emancypacyjne.

Nowe wyzwania energetyczne i ślad węglowy

Jednak, według prof. Vaclava Smila, rewolucja przemysłowa, pomimo swoich korzyści, wprowadziła również nowe wyzwania, w szczególności związane z emisją gazów cieplarnianych, generowanych przez spalanie paliw kopalnych. Energia pozyskiwana z ropy naftowej, węgla czy gazu, która była motorem poprzednich przemian, stała się także przyczyną narastającego problemu związanego ze zmianami klimatycznymi.

Opracowanie: XOOG Klaster Energii P.S.A.

W obliczu tych wyzwań, stanęliśmy przed potrzebą rewolucji przemysłowej 4.0, której celem jest wyzwolenie rozwoju gospodarczego od emisji gazów cieplarnianych. Właśnie temu zagadnieniu poświęcony jest najnowszy raport przygotowany przez XOOG Klastry Energii P.S.A na zlecenie Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Wprowadzenie do raportu „Przemysł 4.0 wobec wyzwania śladu węglowego w produkcji” skupia się na trzech megatrendach obecnych w dzisiejszej rzeczywistości: czwartej rewolucji przemysłowej, transformacji energetycznej oraz polityce przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Te zjawiska, choć autonomiczne, wzajemnie na siebie wpływają, co wymaga ich równoczesnego rozważenia.

Cele zrównoważonego rozwoju

Dodatkowo, raport analizuje również Cele Zrównoważonego Rozwoju, które stały się kluczowym punktem odniesienia dla polityk publicznych na całym świecie, szczególnie w kontekście działań Unii Europejskiej, zmierzających do zielonej transformacji gospodarki.

W odniesieniu do sytuacji w Polsce, raport wykazuje, że sektor produkcyjny stanowi głównego konsumenta energii w polskiej gospodarce, co prowadzi do względnego, lecz istotnego, udziału emisji gazów cieplarnianych w ramach krajowego systemu energetycznego.

Opracowanie: XOOG Klaster Energii P.S.A

W niniejszym raporcie znajdują się także przykłady innowacyjnych wdrożeń pozwalające rozwijać działalność produkcyjną w myśl czwartej rewolucji przemysłowej i na zasadach ograniczania emisji śladu węglowego do atmosfery.

Pełny raport dostępny na: Raport: Przemysł 4.0 wobec wyzwania śladu węglowego w produkcji  – Platforma Przemysłu Przyszłości (przemyslprzyszlosci.gov.pl)

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024