Recykling wody w Polsce bez przymusu

Recykling wody w Polsce bez przymusu
mat
16.10.2019, o godz. 15:43
czas czytania: około 2 minut
0

Przyspieszyły prace nad rozporządzeniem dotyczącym ponownego wykorzystania wody do nawadniania w rolnictwie. Polska nie jest jednak zobligowana do przyjęcia tych przepisów – wyjaśnia Małgorzata Bogucka-Szymalska z MGMiŻŚ.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowe przepisy mają pomóc rolnikom w jak najlepszym wykorzystaniu ścieków niezdatnych do picia i przyczynić się do zapobiegania niedoborom wody.

Komisja Europejska już w ubiegłym roku rozpoczęła badania i prace nad regulacjami dotyczącymi wykorzystania wody pochodzącej z oczyszczania ścieków do nawadniania w rolnictwie. Jest to bardzo ważna regulacja, dotycząca m.in. kwestii zmian klimatu i niedoboru wody w Unii Europejskiej.

Przełom 2019/2020 – data przyjęcia rozporządzenia

Prace nad rozporządzeniem dotyczącym ponownego wykorzystania wody są aktualnie w kluczowej fazie. 9 października odbyło się spotkanie w ramach trilogów przedstawicieli Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczące tego aktu prawnego – wyjaśnia Małgorzata Bogucka-Szymalska z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Niestety nie są znane jeszcze ustalenia z tego spotkania. Mają zostać ogłoszone w październiku na Komitecie Stałych Przedstawicieli.

Jak wyjaśniała dyrektor Bogucka-Szymalska: – Niewykluczone, że będzie potrzebne jeszcze kilka spotkań, aby wypracować ostateczny kształt tego rozporządzenia. Spodziewamy się, że rozporządzenie wejdzie w życie na przełomie tego roku i przyszłego.

Mamy wybór

Polska ma pięcioletni okres na wdrożenie rozporządzenia dotyczącego ponownego wykorzystania wody oraz możliwość dokonania wyboru, czy chce je zrealizować.

– Trzeba podkreślić, że na dzień dzisiejszy w projekcie tego rozporządzenia jest regulacja, która daje nam furtkę wyboru. Jeżeli uznamy, że nasze warunki ekonomiczne, społeczne czy też gospodarcze nie sprzyjają wdrożeniu tego rozporządzenia, nie musimy tego robić – mówi dyrektor Bogucka-Szymalska.

Podczas sesji dotyczącej gospodarki wodnej Envicon Environment dyrektor Bogucka-Szymalska podkreślała, że nie mamy wiele doświadczeń w zakresie powtórnego wykorzystania wody i na razie nie widać w tym zakresie konkretnych zidentyfikowanych potrzeb.

Jaka przyszłość dla wody? Wnioski po debacie na Envicon Environment 2019

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024