Rękawiczki jednorazowe i maseczki zapychają kanalizację

Rękawiczki jednorazowe i maseczki zapychają kanalizację
21.04.2020, o godz. 12:45
czas czytania: około 2 minut
0

Chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne, a także ścinki materiałów coraz częściej trafiają do sieci kanalizacyjnej. A nie powinny, bo zapychają rury kanalizacyjne - apleluje wrocławski MPWiK.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Brygady MPWiK coraz częściej walczą ze skutkami zatorów na sieci kanalizacyjnej. Tymczasem wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by ograniczyć liczbę awarii.

– W okresie pandemii koronawirusa wszyscy stosujemy środki ochrony osobistej. To bardzo ważne, by dbać o zdrowie nas wszystkich, ale pamiętajmy, by zużytych rękawiczek czy maseczek nie wrzucać do toalety. Troszczmy się o siebie nawzajem. Pracownicy wrocławskich wodociągów codziennie zapewniają mieszkańcom bezpieczną wodę w kranach oraz odbierają ścieki. Zadbajmy też o ich bezpieczeństwo – apeluje Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.

Fatalne skutki zatorów

Zator powstaje, gdy osad zalegający na dnie kanału znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają.

Zatkana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji pracowników MPWiK, którzy muszą udać się na miejsce, by rozwiązać problem.

Zatory powodują też zapychanie się pomp w pompowniach ścieków, których działanie jest niezbędne, aby zadbać o prawidłowy przebieg odbioru nieczystości.

Gdzie wyrzucać zużyte rękawiczki i maseczki? Wiele osób tego nie wie

Maseczki i rękawiczki – gdzie wyrzucać

Przypominamy, że maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. W kanalizacji nie powinny się także znaleźć: plastikowe opakowania, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, zlewki farb po remoncie, resztki jedzenia czy tłuszcze, w tym oleje i smary. W kuchennych zlewach warto zamontować specjalne sitka, blokujące spływanie resztek z brudnych naczyń.

Brygady MPWiK każdego dnia walczą ze skutkami zatorów kanalizacyjnych – oczyszczają zapchane rurociągi i usuwają awarie. Jednak zawsze lepiej jest „zapobiegać niż leczyć”. Wystarczy zwrócić uwagę na to, co trafia do toalety lub zlewu oraz promować dobre nawyki wśród znajomych i sąsiadów.

Podsumowując – do kanalizacji nie powinny trafić:

  • środki higieniczne i opatrunkowe – chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne, pieluchy, bandaże, ale także: maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe
  • różne śmieci stałe – ścierki, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, opakowania, prezerwatywy, rajstopy itd.
  • resztki jedzenia
  • farby, odpady po remoncie lub budowie
  • tłuszcze – oleje, smary itp.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024