W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Katowicach wpłynęło aż 388 wniosków. To o 43 projekty więcej niż w zeszłym roku i jednocześnie najlepszy wynik od czasu uruchomienia budżetu obywatelskiego w 2014 r. Decyzją prezydenta pula pieniędzy do wykorzystania również jest rekordowa.

Decyzją prezydenta Marcina Krupy pula środków do wydania w ramach budżetu obywatelskiego została podniesiona z 20 do 30 mln zł, a łącznie z oszczędnościami z poprzednich lat wynosi w tym roku aż 31,5 mln zł. Tym samym to największy w Polsce budżet obywatelski wśród miasta wojewódzkich w przeliczeniu na mieszkańca.

Katowiczanie na złożenie wniosków mieli czas do 24 maja. Do urzędu wpłynęło 328 projektów lokalnych oraz 60 ogólnomiejskich.

Sport, rekreacja i bezpieczeństwo

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczne projekty dotyczą wielu dziedzin życia miasta. W obszarze  sportu i rekreacji dominują wnioski na nowe stacje wypożyczalni rowerów. Pojawiły się także propozycje rozbudowy ścieżek rowerowych, boisk wielofunkcyjnych, ale także wybudowania skateparku, pumptracka czy centrum sportów zimowych w Kostuchnie.

Część wniosków dotyczy szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Możemy tu wyróżnić m.in. monitoring, montaż sygnalizacji świetlnej, zakup sprzętu ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych czy doświetlenie przejść dla pieszych.

Estetyka miasta

Wiele projektów związanych jest z poprawą estetyki przestrzeni publicznej. Mieszkańcy chcą nowych nasadzeń zieleni, rewitalizacji skwerów, budowy mini ogródków przy przedszkolach i szkołach, a także usunięcia graffiti z budynków. Cześć projektów dotyczy infrastruktury drogowej – remontów dróg i chodników, wymiany oświetlenia ulicznego, rozbudowy układów miejsc postojowych i parkingów w dzielnicach. Mieszkańcy nie zapomnieli także o zwierzętach – do urzędników wpłynęły projekty związane z budową wybiegów dla psów.

– Bardzo nas cieszy, że udane realizacje z poprzednich edycji tak bardzo spodobały się mieszkańcom, że chcą kolejnych inwestycji w swoich dzielnicach. Przykładowo otrzymaliśmy projekty na realizację mini-tężni solankowych w Giszowcu i Kostuchnie czy też budowy wodnego placu zabaw w Parku Bolina (Janów-Nikiszowiec). Wpłynęły do nas także wnioski, które nie zdobyły w poprzednich edycjach wystarczającej liczby głosów, by je realizować – jak np. „Zielona Warszawska” – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Weryfikacja formalna wniosków wraz z publikacją wszystkich zgłoszonych zadań nastąpi najpóźniej do 11 czerwca, a listy projektów na które katowiczanie będą mogli we wrześniu głosować poznamy po zakończeniu weryfikacji merytorycznej – w drugiej połowie sierpnia. Katowiczanie na wybrane projekty będą mogli głosować przez dwa tygodnie we wrześniu tego roku.

Czytaj więcej

Skomentuj