Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wszyscy poniesiemy te koszty - Relacja z 22. Forum Energii i Recyklingu

Wszyscy poniesiemy te koszty - Relacja z 22. Forum Energii i Recyklingu
DS
19.10.2022, o godz. 13:33
czas czytania: około 3 minut
0

22. Forum Energii i Recyklingu to wydarzenie, które odbywa się w dniach 19 i 20 października, w ramach targów POLECO w Poznaniu. Tegoroczne Forum poświęcone jest m.in. odzyskowi energii i ciepła odpadowego oraz sposobom ich magazynowania, recyklingowi zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także nowemu systemowi rozszerzonej odpowiedzialności producenta w Polsce i systemowi kaucyjnemu/depozytowemu. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z wydarzenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

 

Transmisja: 22. Forum Energii i Recyklingu [transmisja LIVE]

 

Pierwszym prelegentem, który zabrał głos był Sergiusz Urban z WKB Wierciński, Baehr sp. k. z tematem: Kluczowe planowane zmiany prawa Unii Europejskiej.

Wśród najważniejszych zmian nad którymi pracuje UE wymienił m.in.:
a) wprowadzenie wspólnej ładowarki dla urządzeń elektronicznych – USB C, umożliwienie wszystkim urządzeń ładowania bezprzewodowego – ma to na celu ograniczenie ilości produkowanych ładowarek do urządzeń;
b) rozporządzenie o bezpieczeństwie cybernetycznym urządzeń elektronicznych – producent będzie musiał zapewnić wsparcie w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego przez cały cykl życia produktu
c) Komisja Europejska bada potrzebę wprowadzenia nowych przepisów dotyczących wpływu fotowoltaiki na środowisko, m.in. potrzeby zapewnienia porównywalności informacji dotyczących wydajności energetycznej modułów na rynku.

Wpływ nowych regulacji na rynek ZSEE

Grzegorz Skrzypczak z ElektroEko przedstawił wpływ nowych regulacji na rynek ZSEE w Polsce. Swoje wystąpienie rozpoczął od zwrócenia uwagi na wyjątkowość czasu w którym znajduje się cała branża – możemy spodziewać się spadku popytu, który zbiega się ze zwiększeniem obowiązków. Jestem przekonany, że czekają nas bardzo trudne negocjacje. To może być bardzo bolesne zderzenie dla wszystkich i wszyscy za to zapłacimy.

Wśród wymienionych zagrożeń, wymienił przede wszystkim:

1. zmiany w środkach finansowych na edukację, którą prowadzą zakłady:
a) brak finansowania wydatków edukacyjnych w 2023 (4-6 mln)
b) zmniejszenie budżetu edukacyjnego od 2024 (4-6 mln PLN)

2. zwiększenie konkurencji między zakładami, co będzie wynikało ze zmniejszonej podaży i rosnących obowiązków

Swoje wystąpienie podsumował przedstawiając zebranym wnioski:
a) urealnienie obowiązków całego rynku
b) stabilizacja cen pozyskiwania ZSEE
c) zmniejszenie dochodowości Zakładów Przetwarzania
d) Pogorszenie wyników finansowych Organizacji Odzysku
e) Zmniejszenie wartości działań edukacyjnych
f) zmniejszenie ryzyka opłat produktowych dla wprowadzających AGD – wg analiz 75% wszystkich obowiązków realizowanych jest sprzętem AGD, a branża AGD płaci za to, ponieważ występuje nadwyżka popytu nad podażą.

W gronie ekspertów

Ostatnim elementem I sesji była debata ekspercka w której udział wzięli: Wojciech Konecki (APPLIA), Grzegorz Skrzypczak (ElektroEko), Robert Wawrzonek (Remondis Elektrorecykling), Dominik Dobek (ZIPSEE Cyfrowa Polska), Sergiusz Urban (WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k.), Leszek Papciak (Elektrorecykling SA).

Drugi dzień Forum Energii i Recyklingu

Pierwszym prelegentem drugiego dnia Forum Energii i Recyklingu był Tymoteusz Mądry z Aspiratio Consulting, który przedstawił spółdzielnie energetycznych, jako efektywne wykorzystanie energii z OZE.

Spółdzielnia energetyczna jest zjawiskiem występującym na całym świecie i wiązany jest z upowszechnieniem społecznych ruchów na rzecz klimatu na początku lat 70. XX w. Najwięcej spółdzielni energetycznych występuje w UE oraz w USA. W samej Holandii działa ich niewiele ponad 100. W Polsce mamy zarejestrowane 3 spółdzielnie, ale żadna z nich w rzeczywistości nie funkcjonuje, ponieważ przepisy do 2019 były martwe.

Przedmiotem spółdzielni energetycznej ma być wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu lub ciepła w instalacjach OZE i równoważenie zapotrzebowania energii na potrzeby własne.

Największą korzyścią z założenia spółdzielni jest zmniejszenie kosztów energii spółdzielców oraz brak konieczności posiadania koncesji. Prelegent zwrócił uwagę na brak przeszkód prawnych, aby spółdzielnia mogła sprzedawać nadwyżki energii spółdzielcom w niej zrzeszonym.

Największą barierą, która powstrzymuje powstawanie tego rodzaju inwestycji w Polsce, jest konieczność posiadania gotowej instalacji, aby  móc założyć spółdzielnię. Według Tymoteusza Mądrego ma to się zmienić w najbliższym czasie, ponieważ przedstawicielom Ministerstwa zależy na rozwoju tego typu instytucji, co jest związane z koniecznością dywersyfikacji dostaw energii elektrycznej.

Zrównoważony rozwój – konieczny wybór

Cele polityki energetycznej w Unii Europejskiej wymuszają (chociaż nie należy postrzegać tego jako zjawiska negatywnego) ograniczanie spalania paliw kopalnych i intensywnego rozwoju pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii. Konieczność rozwoju tych źródeł wzmocniła inwazja Rosji na Ukrainę, ponieważ to z Rosji pochodziła większość importowanych do UE paliw kopalnych.

Zalety odnawialnych źródeł energii oraz przepisy Unii, które nakazują ich rozwój omówiła Katarzyna Wolny-Tomczyk z ECO LEGAL.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024