Remont krakowskiego Zakrzówka coraz bliżej. Jest ostateczny projekt

Remont krakowskiego Zakrzówka coraz bliżej. Jest ostateczny projekt
dom
27.10.2017, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

W ostatecznej wersji koncepcyjnego projektu zagospodarowania parku Zakrzówek w Krakowie jest budowa kąpieliska, ścian wspinaczkowych, tras rowerowych, ścieżki zdrowia, miejsc piknikowych oraz wybiegów dla psów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Opracowano właśnie ostateczny dokument dotyczący zagospodarowania przestrzeni w krakowskim parku Zakrzówek. Projekt został stworzony na bazie wytycznych wypracowanych podczas organizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskej w Krakowie konkursu.

Obszar objęty opracowaniem obejmuje aż ok. 51 ha powierzchni. Oprócz wspomnianych elementów, w parku pojawią się także jednopiętrowe obiekty: Centrum Sportów Wodnych (300 m2 powierzchni zabudowy), Centrum Informacji Ekologicznej (200 m2) oraz niewielkie parterowe pawilony na toalety, sprzęt sportowy oraz obsługę parkingu (30-50 m2).

W budynku Centrum Sportów Wodnych przestrzeń dla siebie znajdą amatorzy nurkowania i kąpieli, natomiast w Centrum Informacji Ekologicznej będzie można poznać najrzadsze gatunki flory i fauny występujące na obszarze Zakrzówka, a także zobaczyć filmy i eksponaty przyrodnicze. Całość uzupełni wystawa fotografii związanej z Zakrzówkiem.

“Obiekty utrzymano w konwencji architektury organicznej, która wchodząc w dialog z przyrodą, rezygnuje z geometrii na rzecz miękkich, inspirowanych naturą kształtów. W przypadku uformowania Centrum Sportów Wodnych inspiracją stała się dodatkowo tektonika skały wapiennej, na której znajdzie się  obiekt” – czytamy w opracowaniu zespołu Pracowni Projektowej F11 pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Marcina Furtaka, która wygrała konkurs.

Najważniejsza dla całego parku jest jednak kwestia bezpieczeństwa odwiedzających i ochrony przyrody. Oba zagadnienia stanowiły podstawowe założenia projektowe. W parku pojawią się stosowne zabezpieczenia, nowe energooszczędne oświetlenie, a także sieć uniesionych względem terenu tras z punktami obserwacyjnymi. Koncepcja przewiduje zabezpieczenie wszystkich biologicznie cennych terenów i minimalizm lub brak ingerencji w środowisko.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024