– Planujemy, że na początku przyszłego tygodnia, przy użyciu specjalnego dźwigu zdejmiemy całe przęsło mostu – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych (ZDP), w Giżycku Grzegorz Moszczyński. – Następnie zostanie ono przetransportowane na pobliski plac, gdzie podlegać będzie naprawom i pracom konserwacyjnym
Demontaż drewnianej nawierzchni
We wtorek, 7 stycznia br., przekazano wykonawcy teren niezbędny do wykonywania robót. Prace rozpoczną się od demontażu drewnianej nawierzchni mostu. Ostatecznie zainstalowane będą tam także specjalne bramki, które uniemożliwią przejazd autokarom i ciężarówkom.
– Niestety, duże pojazdy były prawdziwą zmorą dla tego mostu i dla jego stanu technicznego – wyjaśnia dyrektor Grzegorz Moszczyński. – Dlatego też, ruch przez tę przeprawę zostanie dla nich zamknięty. Wygląd bramek uniemożliwiających wjazd dużych pojazdów na most podlegać będzie uzgodnieniom z konserwatorem zabytków, a to dlatego, że most w Giżycku to zabytek. Całość remontu również będzie się odbywała przy współpracy i pod okiem konserwatora.
Przęsło mostu o wadze około 100 ton
Oprócz remontu samego przęsła mostu, w najbliższych miesiącach będą też remontowane przyczółki mostowe, które uległy uszkodzeniu podczas niedawnego remontu kanału łuczańskiego.
Całość prac ma kosztować 6,7 mln zł, a dotacje na remont ZDP pozyskał z rządowego Programu Polski Ład, a także z dotacji starostwa i miasta Giżycko. Remont ma potrwać do końca czerwca 2025 r.
Dodajmy, że liczący ponad 100 lat most ma 20 metrów długości i osiem metrów szerokości. Waży 100 ton i ręcznie obsługuje go jedna osoba. Przęsło mostu w Giżycku obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale.
Symbol początku sezonu
Most obrotowy nad kanałem łuczańskim to najbardziej znana mazurska przeprawa. Jego otwarcie dla żaglówek, które tradycyjnie odbywa się na początku maja, symbolicznie rozpoczyna sezon żeglarski na Mazurach. Otwieranie i zamykanie mostu, które w sezonie wiosenno-letnim odbywa się kilka razy dziennie, jest wielką atrakcją turystyczną.
Komentarze (0)