Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Resort szuka miejsca na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych

Resort szuka miejsca na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych
Bartłomiej Leśniewski
15.11.2023, o godz. 9:05
czas czytania: około 2 minut
0

- Poszukujemy lokalizacji dla nowego krajowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych – informuje Paweł Pytlarczyk, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Dodaje, że powodem poszukiwań jest to, że w najbliższym czasie rozwój energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej spowoduje znaczący wzrost strumieni odpadów nisko- i średnioaktywnych.

Kończy się miejsce w Różanie

Polska już od ponad 60 lat skutecznie i bezpiecznie zarządza odpadami promieniotwórczymi, powstającymi w wyniku działania reaktora badawczego Maria oraz wykorzystywania substancji promieniotwórczych w nauce, medycynie i przemyśle.

Zajmuje się tym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) zapewnia bezpieczne postępowanie z odpadami promieniotwórczymi w Polsce. „Odbiera i przetwarza te nisko- i średnioaktywne z terenu całego kraju, a następnie składuje je od 1961 roku w Różanie, jednakże możliwości składowania tam wyczerpują się” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

– Obecnie niezbędne są inwestycje w modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury, a także w nowe składowisko powierzchniowe dla odpadów nisko- i średnioaktywnych – mówi Aneta Korczyc, dyrektor ZUOP.

Kuszenie gmin

Zapraszamy gminy do uczestnictwa w procesie wyboru miejsca na nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych (NSPOP). Dzięki temu gmina, gospodarz nowego NSOP, stworzy sobie możliwości długoterminowego rozwoju. Będzie miała z tego tytułu korzyści, zarówno finansowe, jak i pozafinansowe – zapewnia Paweł Pytlarczyk.

Jak informuje PAP Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) informowała w lipcu PAP, że zgodnie z uchwałą rządu z 21 października 2020 r. budowę nowego składowiska powierzchniowego odpadów promieniotwórczych (NSPOP) zaplanowano na lata 2028–2032, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie NSPOP i zezwolenia na eksploatację NSPOP na lata 2031–2032, a eksploatację na okres 2033-2152. Zamknięcie składowiska powierzchniowego przewiduje się w latach 2153–2163. Zgodnie z uchwałą RM po zamknięciu składowiska miałby być prowadzony jego długookresowy monitoring.

 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023