Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Resort szuka miejsca na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych

Resort szuka miejsca na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych
Bartłomiej Leśniewski
15.11.2023, o godz. 9:05
czas czytania: około 2 minut
0

- Poszukujemy lokalizacji dla nowego krajowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych – informuje Paweł Pytlarczyk, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Dodaje, że powodem poszukiwań jest to, że w najbliższym czasie rozwój energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej spowoduje znaczący wzrost strumieni odpadów nisko- i średnioaktywnych.

Kończy się miejsce w Różanie

Polska już od ponad 60 lat skutecznie i bezpiecznie zarządza odpadami promieniotwórczymi, powstającymi w wyniku działania reaktora badawczego Maria oraz wykorzystywania substancji promieniotwórczych w nauce, medycynie i przemyśle.

Zajmuje się tym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) zapewnia bezpieczne postępowanie z odpadami promieniotwórczymi w Polsce. „Odbiera i przetwarza te nisko- i średnioaktywne z terenu całego kraju, a następnie składuje je od 1961 roku w Różanie, jednakże możliwości składowania tam wyczerpują się” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

– Obecnie niezbędne są inwestycje w modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury, a także w nowe składowisko powierzchniowe dla odpadów nisko- i średnioaktywnych – mówi Aneta Korczyc, dyrektor ZUOP.

Kuszenie gmin

Zapraszamy gminy do uczestnictwa w procesie wyboru miejsca na nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych (NSPOP). Dzięki temu gmina, gospodarz nowego NSOP, stworzy sobie możliwości długoterminowego rozwoju. Będzie miała z tego tytułu korzyści, zarówno finansowe, jak i pozafinansowe – zapewnia Paweł Pytlarczyk.

Jak informuje PAP Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) informowała w lipcu PAP, że zgodnie z uchwałą rządu z 21 października 2020 r. budowę nowego składowiska powierzchniowego odpadów promieniotwórczych (NSPOP) zaplanowano na lata 2028–2032, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie NSPOP i zezwolenia na eksploatację NSPOP na lata 2031–2032, a eksploatację na okres 2033-2152. Zamknięcie składowiska powierzchniowego przewiduje się w latach 2153–2163. Zgodnie z uchwałą RM po zamknięciu składowiska miałby być prowadzony jego długookresowy monitoring.

 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024