Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Rewitalizacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu coraz bliżej [WIZUALIZACJE]

Rewitalizacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu coraz bliżej [WIZUALIZACJE]
jw
29.03.2022, o godz. 14:16
czas czytania: około 2 minut
0

W piątek, 25 marca, podpisano umowę na rewitalizację Bastionu Sakwowego, znanego także pod nazwą Wzgórze Partyzantów. Wykonawca na przywrócenie blasku zabytkowemu obiektowi będzie miał 18 miesięcy, a prace będą wykonywane pod okiem konserwatora zabytków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– To historyczne wzgórze, które w średniowieczu nazywane było Sakwowym i dało nazwę bramie miasta, a potem bastionowi. Cieszę się, że dziś parafujemy umowę na rewitalizację obiektu i terenu wokół, dzięki której mieszkańcy i turyści Wrocławia zyskają kolejną ciekawą atrakcję. Przed nami wiele pracy, aby przywrócić blask wzgórzu, które znane jest pod wieloma nazwami – wśród nich jest także Wzgórze Miłości, dlatego mam nadzieję, że po zakończeniu prac nasi mieszkańcy i goście Wrocławia ponownie pokochają to miejsce – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Inwestycja obejmie trzy główne zadania

– Rewaloryzację Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 m2. W tym zadaniu przewidziane jest m.in. renowacja elewacji, odrestaurowanie sali kolumnowej o pow. 200 m2, pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni
– Rewaloryzację kolumnady – powierzchnia zabudowy 375 m2. Prace będą toczyć się zarówno w części podziemnej (kawiarnia, bufet, sanitariaty), jak i w części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowych oświetleń z balustradami i tarasu z kolumnadą).

– Rewaloryzację placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu (odrestaurowane zostaną schody z balustradami, wykonana zostanie nowa niecka fontanny i nawierzchnia placu). Co ważne, wprowadzona zostanie także zieleń ozdobna. Ponadto, nie zabraknie oświetlenia placu, ławek i koszy na śmieci, a w ostatnim etapie odrestaurowana zostanie alejka spacerowa od ul. Piotra Skargi, która zostanie m.in. oświetlona.
Na tym etapie prac nie zostanie podjęta odbudowa ponad 30 metrowej glorietty, która przed wojną górowała nad wzgórzem. Ten element prac znacznie zwiększyłby koszty tej inwestycji, na którą przeznaczono blisko 27 mln zł.
Nadzór nad rewaloryzacją Bastionu Sakwowego prowadzi Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace pod czujnym okiem konserwatora zabytków mają potrwać 18 miesięcy.

– Niezwykle się cieszę, że rozpoczynamy remont i renowację bardzo wyjątkowego założenia zespołu Wzgórza Partyzantów. Po realizacji pierwszego etapu remontu, do którego przystępujemy teraz, miejsce znów będzie dostępne dla mieszkańców Wrocławia i ponownie będzie pełniło funkcję rekreacyjną, powiększając de facto ścisłe centrum miasta. Moim marzeniem jest, by docelowo całe założenie architektoniczne zostało odtworzone, a wieńcząca wzgórze glorietta, zamknęła oś widokową ulicy Teatralnej – mówi Magdalena Wankowska, Miejska Konserwator Zabytków.

Wykonawca

Wykonawcą prac jest wrocławska firma Castellum, która specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Zajmowała się ostatnio Panoramą Racławicką, a wcześniej m.in. pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem, czy w kaplicy Hochberga. Inwestycja jest dofinansowana z Polskiego Ładu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024