RIO. Z subwencji na wodociągi i kanalizację możliwy zakup agregatu

RIO. Z subwencji na wodociągi i kanalizację możliwy zakup agregatu
PU/PAP
25.04.2022, o godz. 12:25
czas czytania: około 2 minut
0

Pieniądze, które gmina otrzymuje w ramach subwencji na wodociągi i kanalizację mogą zostać przeznaczone na zakup agregatu dla przepompowni. Tak wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Burmistrz Maszewa zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej z prośbą o interpretację przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego regulujących przekazywanie z budżetu państwa środków na uzupełnienie subwencji ogólnej, które w latach 2021-2024 powinny zostać przeznaczone na wsparcie finansowe inwestycji w zakresie wodociągów (art. 70 e) oraz inwestycji w zakresie kanalizacji (art. 70 f).

Można z subwencji

W ocenie RIO “wskazany w piśmie zakup agregatów prądotwórczych do zasilania hydroforni i przepompowni w celu umożliwienia szybkiego reagowania w razie braku zasilania energetycznego na stacjach uzdatniania wody i zmniejszenia przerwy w dostępie wody mieści się w ramach inwestycji w zakresie zaopatrzenia w wodę, a tym samym może zostać sfinansowany ze środków na uzupełnienie subwencji ogólnej, o których mowa w art. 70 e ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego”.

Pod koniec 2021 r. rząd przeznaczył dla samorządów dodatkowe środki na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Podział środków nastąpił automatycznie na postawie algorytmów (opartych na obiektywnych danych wskazanych w ustawie, w tym dotyczących zamożności) oraz danych GUS na 31 października. Pieniądze gminy mogą przeznaczyć na inwestycje w latach 2021-2024.

Rozszerzony zakres inwestycji

Pod koniec marca br. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w wyniku zmiany przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, został rozszerzony zakres inwestycji gmin w przypadku otrzymania wsparcia finansowego z budżetu państwa w 2021 r.

– W przypadku otrzymania wsparcia inwestycji kanalizacyjnych, gminy będą mogły zrealizować także inwestycje w zakresie usuwania i oczyszczania ścieków. Ponadto będą mogły dofinansować budowę przydomowych oczyszczalni ścieków – mówi cytowany w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw. Polegały na dodaniu art. 70 h w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W zakresie dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków będą miały zastosowanie przepisy ustawy z 27 sierpnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024