W Gliwicach stawia się na jednoślady. Niedawno do użytku rowerzystów oddano pierwszy, pilotażowy kontrapas, obecnie trwa budowa ważnej dla miasta trasy rowerowej łączącej centrum z Sośnicą. W planach jest kolejna duża inwestycja – biegnąca przez tereny zieleni trasa rowerowa z centrum, przez Łabędy do Czechowic.

Nowa trasa rowerowa ma zostać wytyczona od istniejącej trasy w centrum, obok ul. Nadrzecznej i wzdłuż Kłodnicy do Łabęd. Ma się z nią łączyć ciąg pieszo-rowerowy o długości 900 m przy ul. Portowej. Kolejny odcinek pobiegnie ul. Strzelców Bytomskich do ul. Grzybowej i do ośrodka wypoczynkowego w Czechowicach. Stamtąd zostanie poprowadzona wzdłuż ul. Toszeckiej w kierunku centrum. W międzyczasie będą powstawały krótsze odcinki w innych częściach miasta.

Następne rowerowe inwestycje

Na ten moment jest już gotowa znaczna część trasy rowerowej łączącej centrum miasta z Sośnicą. Trwają prace przy kolejnych odcinkach. Wzdłuż ul. Kujawskiej, od ronda Górników przy giełdzie samochodowej do zjazdu z ul. Kujawskiej przed mostem nad Kłodnicą, ZDM wybuduje łącznik o długości 500 m, a kolejne 900 m, powstanie w ramach inwestycji prowadzonej przez Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Z myślą o rowerzystach wyremontowane zostaną kładki nad Kłodnicą w Sośnicy oraz w parku Chrobrego. Prace projektowe kładek powinny zakończyć się w tym roku, a budowlane w 2020 r.

Po śladach wąskotorówki

Podpisana została już umowa na projekt pasa rowerowego wzdłuż ul. Jana Pawła II, od katedry do ul. Nowy Świat, przy Teatrze Miejskim. Dzięki tej inwestycji centrum miasta zostanie połączone z Sikornikiem.

Miasto przymierza się do budowy 2,5 km drogi rowerowej w śladzie kolejki wąskotorowej od ul. Knurowskiej do granicy miasta. Umowa na realizację tego zadania ma zostać zawarta we wrześniu. Z planowana trasą łączyć się będzie kolejny nowy odcinek, o długości 400 m, który powstanie przy ul. Knurowskiej. Ułatwi on rowerzystom dojazd do ul. Bojkowskiej. Na pętli rowerowej przy ul. Bojkowskiej, planowane jest zagospodarowanie terenu przystanku rowerowego. Pojawią się tam elementy małej architektury, m.in. ławki, stojaki rowerowe i stacja naprawy rowerów.

Czytaj więcej

Skomentuj