Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Rowery zastępują samochody

Rowery zastępują samochody
04.03.2023, o godz. 14:49
czas czytania: około 3 minut
0

U progu wiosny rośnie zainteresowanie rowerami, które coraz częściej zastępują samochód podczas codziennych dojazdów do pracy i szkoły oraz weekendowych wycieczek. Z ostatnich badań[1] wynika, że już 3/4 Polaków posiada rower, najczęściej miejski (45 proc.) lub górski (24 proc.).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Prawie co czwarty ankietowany planuje kupić rower w najbliższym roku. Do przesiadki na rower zachęcają Polaków wysokie ceny paliw, świadomość ekologiczna, coraz wyższy koszt wakacyjnych wycieczek oraz chęć zadbania o własne zdrowie.

Zastępstwo dla samochodu

Rosnącą popularność rowerów potwierdzają wyniki sprzedaży producentów rowerów. Przykładowo Kross w sezonie 2022 (IX 2021 – VIII 2022) zwiększył przychody o prawie 40 proc. Sprzedaż rowerów wzrosła w tym czasie ilościowo o 21  proc., natomiast sprzedaż rowerów elektrycznych w całym 2022 roku urosła ilościowo aż o 80 proc.

Wyraźnie widać, że wraz z rozwojem infrastruktury rowerowej nad Wisłą, coraz więcej Polaków zmienia swoje transportowe przyzwyczajenia na wzór tych, które obserwujemy w krajach Europy Zachodniej. Mieszkańcy większych miast wybierają rower jako środek transportu z uwagi na wygodę, funkcjonalność i poczucie niezależności. Znaczenie mają także aspekty ekonomiczne i coraz większa świadomość ekologiczna. Stąd coraz częściej rower zastępuje samochód nie tylko podczas codziennych dojazdów, ale staje się atrakcyjną alternatywą podczas weekendowych i wakacyjnych wyjazdów.

Rowery miejskie najpopularniejsze

Stale przybywa nowych ścieżek rowerowych, dzięki temu zarówno te krótsze jak i dłuższe odległości można wygodnie i bezpiecznie pokonać jednośladem. Wyniki badania „Monitoring rynku rowerów” przeprowadzonego przez Agencję Badawczą Difference, pokazują, że już 3/4 Polaków ma przynajmniej jeden rower, a blisko co czwarty ankietowany planuje kupić taki pojazd w ciągu najbliższego roku. Wśród najczęściej kupowanych rowerów prym wiodą rowery miejskie. Posiadanie ich deklaruje 46 proc. badanych. Rowery górskie natomiast 24 proc. ankietowanych.

– Mimo wysokiej inflacji w Polsce widzimy bardzo duże zainteresowanie rowerami ze strony klientów indywidualnych. Świadczy o tym nie tylko bardzo dobry poziom sprzedaży detalicznej, ale także wyniki badań. Według nich co czwarty badany zamierza kupić rower w najbliższym roku. Polacy docenili rolę roweru, który jest nie tylko sposobem na rekreację czy środkiem dojazdu do pracy. W obliczu coraz droższych wyjazdów wakacyjnych, szczególnie za granicę, w tym roku po raz kolejny sprawdzi się jako znakomita forma spędzania wolnego czasu dla całych rodzin mówi Jacek Bugaj, członek zarządu KROSS.   

Elektryczne szaleństwo

Wg sondażu Agencji Badawczej Difference bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się w Polsce rowery elektryczne. Aż 40 proc. ankietowanych planujących zakup e-bike przyznało, że świetnie sprawdzi się on podczas codziennych dojazdów do pracy i szkoły. Jednodniowe wyprawy na e-bike’u planuje 46 proc. badanych, a zdaniem 47 proc. rower elektryczny świetnie sprawdzi się podczas dłuższych podróży i wypraw. Polacy doceniają rowery ze wspomaganiem elektrycznym za wygodę, łatwość przemieszczania się i możliwość pokonywania długich dystansów. Klienci rozważający zakup roweru elektryczne najczęściej wybierają modele miejskie (37 proc.) lub trekkingowe (24 proc.).

[1] „Monitoring rynku rowerów” – agencja Difference dla Kross

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024