Z sondażu CBOS wynika, że na rowerach jeździ już 70 proc. Polaków. To wynik, który do tej pory był zarezerwowany w kraju tylko dla siatkówki i piłki nożnej.

– Rower przeżywa renesans, a prawie 10 mln Polaków deklaruje, że jeździ na rowerze, bo sprawia im to przyjemność – mówi Czesław Lang, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata w kolarstwie.

Rower cieszy się ogromną popularnością. Jak pokazał kwietniowy sondaż CBOS, z jednośladów korzysta 70 proc. Polaków – większość rekreacyjnie, ale dla jednej trzeciej rower jest narzędziem ćwiczeń, które ma zapewnić zdrowie fizyczne, a 5 proc. uprawia kolarstwo wyczynowo. Chociaż to piłka nożna uważana jest za najpopularniejszą w Polsce dyscyplinę, do miana sportu narodowego aspiruje też kolarstwo.

Gospodarka odpadami. Koronawirus to tylko jeden z naszych problemów

– Mamy za sobą świetne igrzyska olimpijskie, gdzie zdobyliśmy dwa medale i cztery miejsca finałowe, oraz świetny występ naszych torowców na mistrzostwach świata w Hongkongu. Mamy szosowców na najwyższym światowym poziomie. To wszystko sprawia, że przyszłość przed tą dyscypliną sportu jest fantastyczna – uważa minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Minister sportu zauważa, że dzięki zwiększeniu środków finansowych przeznaczonych na tę dyscyplinę sportu kolarstwo w Polsce się rozwija, a coraz większy nacisk kładziony jest na szkolenie młodych kadr.

 

Cały czas miasta inwestują także w infrastrukturę rowerową. Z danych zebranych ostatnio przez Serwis Samorządowy PAP wynika, że najwięcej, bo aż 499 km ścieżek rowerowych jest Warszawie. Drugim miastem pod kątem długości tras jest Wrocław (237 km), a trzecim – Kraków (168 km).

Czytaj więcej

Skomentuj