Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Rozbudowa warszawskiej spalarni w oparciu o koreańskie doświadczenia

Rozbudowa warszawskiej spalarni w oparciu o koreańskie doświadczenia
Bartłomiej Leśniewski
05.10.2022, o godz. 11:08
czas czytania: około 3 minut
0

Modernizacja warszawskiej spalarni na Targówku zaplanowano na początek 2024 r. Inwestycja przybliży miasto do samowystarczalności energetycznej. We wtorek został uroczyście podpisany i wmurowany akt erekcyjny przy powstającej instalacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Warszawski Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej działa od ponad 20 lat. – Rozpoczęta niemal dwa lata temu rozbudowa i modernizacja instalacji ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta w zakresie gospodarowania odpadami. Dzięki inwestycji obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad siedem razy większą niż obecnie masę odpadów – czytamy w komunikacie Urzędu Stołecznego Miasta Warszawy.

W stronę samowystarczalności energetycznej

Oznacza to znaczące ograniczenie ich ilości na wysypiskach oraz zmniejszenie kosztów związanych z transportem. Jednocześnie, dzięki systemowi spalania, zmodernizowany zakład będzie w stanie wyprodukować dodatkową energię dla miasta.

Prace przy rozbudowie obiektu postępują. We wtorek w specjalnej kapsule wraz z aktualnym wydaniem dziennika i symboliczną „pięciozłotówką” wmurowany został akt erekcyjny. Dokument podpisali: Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, Zdzisław Gawlik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie oraz Kyu-Won Kang, dyrektor projektu w POSCO E&C.

– Jesteśmy na miejscu budowy największej i najefektywniejszej w Polsce instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Ta inwestycja pozwoli nam osiągnąć kilka celów na raz. Z jednej strony będzie to zwiększenie ilości przetwarzanych odpadów – z obecnych 40 tys. ton do ponad 300 tysięcy. Z drugiej – produkcja energii. Instalacja zapewni aż 25 procent energii potrzebnej jednostkom miejskim – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wskazywał na kolejną zaletę realizowanego przedsięwzięcia. – Jako samorządowcy wyznaczamy własne, ambitne cele. Warszawa chce być neutralna klimatycznie do roku 2050 i właśnie tego typu inwestycje mają się do tego przyczynić – dodał.

Taras widokowy na kominie

Rozbudowany ZUSOK będzie również pełnił inne funkcje . Powstanie tu nowoczesna, automatyczna sortownia na 30 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki. Zastosowane najlepsze rozwiązania technologiczne zminimalizują możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na otoczenie. Na terenie obiektu pojawią się zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych. Przez cały zakład przebiegać będzie też ścieżka edukacyjna prowadząca do punktu widokowego na wysokości 70 m nad ziemią.

Powstał już 72-metrowy trzon komina – największego obiektu nowego ZUSOK-u. Do góry pną się także konstrukcje pozostałych obiektów, m.in. bunkra odpadów. Gotowa jest również estakada do rozładunku od strony zachodniej. Obecnie trwają dostawy i montaż stalowej konstrukcji dla kotłów, które wejdą w skład nowych linii termicznego przekształcania odpadów.

Wszystkie prowadzone prace inwestycyjne nie mają wpływu na bieżącą działalność zakładu.

– Dzisiejsze spotkanie odbywa się w połowie kontraktu. Z jednej strony widać już pewne rezultaty prac, a z drugiej to, ile mamy do zrobienia, by zrealizować projekt na czas. Jesteśmy przekonani, że rozbudowa i modernizacja zakładu wpłynie na efektywność i jakość zarządzania odpadami w stolicy. Dołożymy starań, by Warszawa stała się miastem jeszcze bardziej ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców – mówił Seung-Ho Choi, przedstawiciel firmy POSCO E&C.

Za realizację robót budowlanych odpowiada firma POSCO E&C. Inwestorami są Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz m.st. Warszawa.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024