Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Rozpoczęła się 28. Edycja Kongresu Ochrony Środowiska Envicon

Rozpoczęła się 28. Edycja Kongresu Ochrony Środowiska Envicon
Zbigniew Mamys
10.12.2024, o godz. 12:55
czas czytania: około 3 minut
0

Największe i najbardziej rozpoznawalne wydarzenie dotyczące ochrony środowiska w Polsce rozpoczęło się w łódzkim hotelu Andel's. Podczas dwudniowego Kongresu Envicon (10-11 grudnia) eksperci, przedstawiciele biznesu, firm komunalnych, a także naukowcy oraz członkowie administracji rządowej i samorządowej podsumują rok w branży ochrony środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Kongres rozpoczęli prezes firmy Abrys Magdalena Dutka i wiceprezes Robert Rosa. Po powitaniu gości z Anitą Sowińską, wiceminister Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Robert Rosa, dziękując za liczną obecność zaznaczył, że spotkanie w Łodzi jest niezwykle ważne, z przede wszystkim z uwagi na fakt, iż rytm wydarzeń wokół branży odpadowej nie pozwala wyjść z roli recenzenta.

Raport o przyszłości gospodarki obiegu zamkniętego i recyklingu

W dalszej części wiceprezes Rosa przedstawił raport „Punkt Zero Recyklingu w Polsce” podsumowujący Forum Recyklingu, wydarzenia, które odbyło się w dniach 14-15 października 2024 w Poznaniu i stało się centralnym punktem dyskusji o przyszłości gospodarki obiegu zamkniętego i recyklingu. Raport dzieli się na dziewięć rozdziałów, z których każdy koncentruje się na innym aspekcie recyklingu: od gospodarki odpadami komunalnymi, przez specyfikę recyklingu ZSEE, chemicznego czy tekstylnego, aż po sektory takie jak budownictwo czy przemysł motoryzacyjny.  


Już jest „Punkt zero recyklingu w Polsce” [RAPORT do pobrania]


 

Relacjonując raport Robert Rosa mówił m.in. o tym, że istotnym problemem w branży odpadowej jest recykling chemiczny, który w żadnym wypadku nie powinien wchodzić do recyklingu mechanicznego, a także o recyklingu metali ziem rzadkich. Płytki z tych metali są wysyłane do Indii czy Japonii. – A dlaczego nie mielibyśmy ich przerabiać u nas – pytał.

Podkreślał też, że decyzje administracyjne, ich przeciąganie, to temat rzeka, który ogranicza rozwój branży odpadowej.

Szansa na budowanie wspólnej wizji

Po tej relacji wystąpienie wprowadzające wygłosiła minister Anita Sowińska.  – Cieszę się, że to wydarzenie łączy różne środowiska, naukowców, ekspertów, praktyków, przedstawicieli branży odpadowej. Takie spotkanie daje szansę na budowanie wspólnej wizji – mówiła minister Sowińska. Podsumowując rok w ministerstwie, wymieniła działania konieczne, które porządkowały resort po zmianie władzy. Podkreślała, że obecnie MKiŚ koncentruje się na pracach legislacyjnych i budowaniu dobrych praktykach komunikacyjnych i edukacyjnych.

– Trudnym procesem było wdrażanie dyrektywy SUP (przyjęta w 2019 przez Parlament Europejski Dyrektywa Single-Use Plastics – przyp. red.). Ludzie nie zrozumieli, że nakrętka przytwierdzona do butelki, to dobre rozwiązanie dla środowiska – mówiła minister Sowińska.

Podkreślała też, że resort prowadził szereg istotnych zmian w systemie kaucyjnym – m.in. system kontroli nad operatorami, w każdej gminie punkty zbiórki. Gwarantowała, że to będzie dobry system. Dalej wymieniała, że nastąpił dobry krok w kierunku formułowania ROP (rozszerzona odpowiedzialność producenta) czyli zdefiniowanie odpowiedzialności solidarnej.

Na koniec minister Sowińska przytoczyła dane o przekroczeniu w 2024 r. granicy średniej temperatury w skali całego świata o 1,5 stopnia anomalii. –  Musimy przeciwdziałać zjawiskom, które niszczą życie. Musimy działać w zgodzie z klimatem, aby mieć dla kogo ustalać zasady funkcjonowania na naszej planecie – podsumowała.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Envicon 2024
css.php
Copyright © 2025