Kongres rozpoczęli prezes firmy Abrys Magdalena Dutka i wiceprezes Robert Rosa. Po powitaniu gości z Anitą Sowińską, wiceminister Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Robert Rosa, dziękując za liczną obecność zaznaczył, że spotkanie w Łodzi jest niezwykle ważne, z przede wszystkim z uwagi na fakt, iż rytm wydarzeń wokół branży odpadowej nie pozwala wyjść z roli recenzenta.
Raport o przyszłości gospodarki obiegu zamkniętego i recyklingu
W dalszej części wiceprezes Rosa przedstawił raport „Punkt Zero Recyklingu w Polsce” podsumowujący Forum Recyklingu, wydarzenia, które odbyło się w dniach 14-15 października 2024 w Poznaniu i stało się centralnym punktem dyskusji o przyszłości gospodarki obiegu zamkniętego i recyklingu. Raport dzieli się na dziewięć rozdziałów, z których każdy koncentruje się na innym aspekcie recyklingu: od gospodarki odpadami komunalnymi, przez specyfikę recyklingu ZSEE, chemicznego czy tekstylnego, aż po sektory takie jak budownictwo czy przemysł motoryzacyjny.
Już jest „Punkt zero recyklingu w Polsce” [RAPORT do pobrania]
Relacjonując raport Robert Rosa mówił m.in. o tym, że istotnym problemem w branży odpadowej jest recykling chemiczny, który w żadnym wypadku nie powinien wchodzić do recyklingu mechanicznego, a także o recyklingu metali ziem rzadkich. Płytki z tych metali są wysyłane do Indii czy Japonii. – A dlaczego nie mielibyśmy ich przerabiać u nas – pytał.
Podkreślał też, że decyzje administracyjne, ich przeciąganie, to temat rzeka, który ogranicza rozwój branży odpadowej.
Szansa na budowanie wspólnej wizji
Po tej relacji wystąpienie wprowadzające wygłosiła minister Anita Sowińska. – Cieszę się, że to wydarzenie łączy różne środowiska, naukowców, ekspertów, praktyków, przedstawicieli branży odpadowej. Takie spotkanie daje szansę na budowanie wspólnej wizji – mówiła minister Sowińska. Podsumowując rok w ministerstwie, wymieniła działania konieczne, które porządkowały resort po zmianie władzy. Podkreślała, że obecnie MKiŚ koncentruje się na pracach legislacyjnych i budowaniu dobrych praktykach komunikacyjnych i edukacyjnych.
– Trudnym procesem było wdrażanie dyrektywy SUP (przyjęta w 2019 przez Parlament Europejski Dyrektywa Single-Use Plastics – przyp. red.). Ludzie nie zrozumieli, że nakrętka przytwierdzona do butelki, to dobre rozwiązanie dla środowiska – mówiła minister Sowińska.
Podkreślała też, że resort prowadził szereg istotnych zmian w systemie kaucyjnym – m.in. system kontroli nad operatorami, w każdej gminie punkty zbiórki. Gwarantowała, że to będzie dobry system. Dalej wymieniała, że nastąpił dobry krok w kierunku formułowania ROP (rozszerzona odpowiedzialność producenta) czyli zdefiniowanie odpowiedzialności solidarnej.
Na koniec minister Sowińska przytoczyła dane o przekroczeniu w 2024 r. granicy średniej temperatury w skali całego świata o 1,5 stopnia anomalii. – Musimy przeciwdziałać zjawiskom, które niszczą życie. Musimy działać w zgodzie z klimatem, aby mieć dla kogo ustalać zasady funkcjonowania na naszej planecie – podsumowała.
Komentarze (0)