Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Rozszerzona odpowiedzialność producentów opakowań. Wspólna idea, niewiele konkretów

Rozszerzona odpowiedzialność producentów opakowań. Wspólna idea, niewiele konkretów
szp
13.08.2018, o godz. 9:33
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawiciele branży na każdym niemal kroku przekonują, że nie da się prowadzić rozsądnej gospodarki odpadami bez większego udziału finansowego producentów opakowań. W czwartek, 9 sierpnia w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie w tej sprawie. Frekwencja dopisała. Zabrakło za to konkretów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Komentując kilka dni temu propozycję resortu środowiska w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami Tomasz Uciński, kolejny raz wspominał o konieczności obciążenia kosztami producentów opakowań oraz konsumentów w ramach tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Jego zdaniem, w przeciwnym razie opłaty za roszczenia odczują przede wszystkim mieszkańcy.

Spotkanie było, konkretów brak

W czwartek, 9 sierpnia Ministerstwo Środowiska zaprosiło m.in. przedstawicieli branży gospodarki odpadami i samorządowców na spotkanie w tej sprawie (dziennikarze nie mogli w nim uczestniczyć). Obecni liczyli, że usłyszą konkretne informacje, założenia projektu ustawy. Tym bardziej, że problem z odpowiedzialności producentów opakowań, podobnie jak kwestia niewystarczającego zagospodarowania RDF-u, nie jest ani nowy, ani nieznany.

Tymczasem, jak relacjonuje Piotr Szewczyk – przewodniczący Rady RIPOK (Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych) doczekali się jedynie spotkania w formie wysłuchania publicznego. Wynikło z niego tyle, że wszyscy są zgodni, łącznie z producentami opakowań, że część kosztów za gospodarowanie odpadami powinni ponosić i oni, i konsumenci. Jednak sama dyskusja nie okazała się zbyt owocna: – Wszyscy zgodzili się, że przemysł opakowaniowy należy obciążyć i odróżnić konsumenta od każdego obywatela. Potrzebny jest dodatkowy strumień finansowy w gospodarce odpadami, oparty na modelach zachodnich. Natomiast nikt do końca nie wie, jak ten uregulowania w „stylu zachodnim” wyglądają, ponieważ podczas spotkania nie przedstawiono żadnych materiałów wyjściowych do debaty – mówi Szewczyk.

Pieniądze dla instalacji regionalnych

Rada RIPOK zauważa, że opłata powinna zostać wprowadzona w wysokości pokrywającej koszty gospodarowania odpadami. – Część tych środków powinna zostać przeznaczona edukację, ale gros powinno trafiać do podmiotów, czyli instalacji, które fizycznie przedstawiają produkt do recyklingu – stwierdził jej przewodniczący. – To instalacje regionalne powinny przyjmować te pieniądze. Takie rozwiązanie pomoże nie podwyższać kosztów ponoszonych przez mieszkańców, bo, jak wiemy, w obecnej sytuacji zapowiadają się drastyczne podwyżki, które dotkną właśnie ich – podkreśla Szewczyk.

Kolejne konsultacje w MŚ dotyczyć będą gospodarki odpadami komunalnymi i opakowaniowymi. Odbędą się 23 sierpnia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024