– W modelach skandynawskich coraz częściej nie kupuje się urządzeń, tylko stawia się na ich wypożyczanie od producenta. Powinniśmy pójść tą ścieżką – mówił prof. dr hab. Zenon Foltynowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Koszty recyklatów
Maciej Białek, z-ca dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zwracał uwagę na nieopłacalność stosowania recyklatów. – Koszt pracy jest istotną składową kosztu recyklatu. Pracujemy nad rozwiązaniami, które pomogą w osiągnięciu celu, w którym mimo tego, że koszt pracy zawarty w cenie recyklatu nie odbierze temu produktowi konkurencyjności na rynku – mówił.
Krzysztof Baczyński ze Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK zwracał uwagę, że sporym problemem w gospodarce odpadami jest niestabilność prawa. Doktor hab. inż. Krystian Szczepański w tym kontekście zwracał uwagę na niedoskonałość narzędzi rejestrujących i raportujących dane o gospodarce odpadami.
Potrzeba zmian w prawie
– Każdy recykling to odzysk, ale nie każdy odzysk to recykling – komentował Szymon Dziak-Czekan – PRO R3 Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Stowarzyszenie “Polski Recykling”. – My prosimy o rozwiązania prawne pomocne w recyklingu – apelował. – Jeszcze nie ma ekomodulacji, ale już widać, że zapowiedź wprowadzenia ROP sprawiła, że producenci napojów i żywności zaczęli zwracać większą uwagę na opakowania – dodawał Piotr Grodkiewicz, dyrektor Działu Recyklingu w Eko Cykl Organizacji Odzysku Opakowań S.A.
Edyta Urbaniak-Konik, pełnomocnik zarządu ds. Zrównoważonego Rozwoju PreZero Polska Sp. z o.o. apelowała o większą spójność przepisów dotyczących gospodarki odpadami. – Mamy wiele dobrych pomysłów i rozwiązań, brak jednak wspólnego mianownika do nich – mówiła. – Przyjmujemy nowe narzędzia służące poprawie gospodarki odpadami jednocześnie z nadzieją, którym towarzyszą obawy czy zostały dobrze skonfigurowane – konkludował Michał Stefanowicz, prezes Zarządu PUHP LECH Spółka z o.o. w Białymstoku.
Komentarze (0)