O kilka złotych więcej za odbiór śmieci zapłacą od stycznia 2022 r. mieszkańcy Rybnika (Śląskie) – zakłada miejscowy samorząd. Dwa lata temu w tym mieście wprowadzono podwyżki o 100 proc., względem wcześniejszych stawek. Jeśli nie będzie podwyżek system się nie zbilansuje.

Według nowych stawek opłata za wywóz odpadów segregowanych wyniesie w Rybniku 29,50 zł od osoby miesięcznie, a niesegregowanych – 59 zł (obecna stawka miesięczna to 24 zł od osoby za odpady segregowane). Od początku 2017 r. do końca 2019 r. mieszkańcy płacili tam odpowiednio 11 zł za odpady segregowane i 20 zł za niesegregowane.

W ub. roku miasto w systemie gospodarowania odpadami odnotowało deficyt na poziomie blisko 950 tys. zł.

“Zapłacimy więcej, bo więcej śmiecimy”

Jak poinformowało w środę biuro prasowe rybnickiego magistratu, do 19 października br. trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. „Zapłacimy więcej, bo więcej śmiecimy” – zaznaczyło w środowej informacji miasto wyjaśniając, że chodzi m.in. o skutki ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Zdaniem magistratu winny jest COVID

„Wykonywanie pracy zdalnej, nauka online, ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii oraz innych firm usługowych spowodowały, iż strumień odpadów generowany dotychczas w zakładach pracy, szkołach, lokalach gastronomicznych przeniósł się do gospodarstw domowych, gdzie odpady te odbierane są w ramach zryczałtowanej stawki opłaty 24 zł/osobę/miesiąc” – napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

„Dodatkowo, podejmowane przez mieszkańców środki ostrożności związane z noszeniem maseczek jednorazowych, zwiększonym zużyciem środków dezynfekujących, jak również zakupem środków czystości, wpływają na zwiększenie ogólnej masy generowanych odpadów komunalnych” – argumentuje rybnicki magistrat.

Znaczenie ma też wzrost popularności zakupów online i korzystania z usług firm kurierskich, które do zabezpieczenia przesyłek wykorzystują znaczne ilości opakowań z papieru i plastiku.

Pandemiczne remonty i rozszczelnienie systemu

„Widoczny jest także wzrost ilości odbieranych odpadów wielkogabarytowych związany również z pandemią i prowadzeniem, na dużą skalę, przez mieszkańców remontów. Ponadto ustawowe wprowadzenie +dowolności wyboru+ firm odbierających odpady komunalne doprowadziły do rozszczelnienia systemu, który skutkuje podrzucaniem odpadów do miejsc objętych gminnym systemem ich zbiórki” – zwracają uwagę rybniccy samorządowcy.

System się nie zbilansuje

„Bieżąca analiza wskazuje, że system według obowiązujących stawek opłat, w 2022 r. nie zostanie zbilansowany” – akcentują.

W uzasadnieniu projektu uchwały wskazano ponadto na utrzymującą się rozbieżność pomiędzy liczbą mieszkańców zameldowanych na terenie Rybnika, a tych, którzy złożyli deklaracje odpadowe. W sierpniu br. różnica ta wynosiła 7,3 tys. osób (przy liczbie zameldowanych 126,1 tys. osób), a w ub. roku 9,9 tys. osób (przy liczbie zameldowanych 129,4 tys.).

Ponadto po zmianie systemu 1 września br. prócz 21,8 tys. nieruchomości zamieszkanych na terenie miasta, objętych systemem gospodarowania odpadami, pozostaje w mieście 169 nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady, objętych systemem, a także 1,4 tys. nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady – nieobjętych systemem.

 

 

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Co znaczy zaplacimy wiecej bo wiecej smiecimy , Ja z zona placimy za 2 osoby za wywoz odpadow a tak naprawde wysypuja prawie pusty pojemnik 2 razy w miesiacu . Skoro zielone jest osobno skoro jest segregacja to tak naprawde ile zostaje odpadow zmieszanych , Prosze bardzo placimy za puste kursy bo to jest zarabianie cudzym kosztem , Powinno byc jak w Niemczech ile oddasz naprawde za tyle zaplacisz , samochody maja wagi i kubly sa notowane i wazone , Place za siebie a nie za puste przebiegi Po co maja mi odbierac 2 razy w miesiacu jak ja raz w miesiacu niemam pelnego kubla 120litrow, Mysle ze kazdy sam powinien sobie zglaszac ile razy ma byc odbior w miesiacu , Po segregacji ,odpady segregowane sa bardzo lekkie ,wiekszosc to surowiec wtorny tez pieniadze do odzyskania ,Jkoszt jednego kursu odpadow segregowany pokryje koszt jego przewozu bo szklo i papier i plastik po to sa segregowane zeby byl z nich surowiec wtorny , odpady zielone to kompost dla miasta to ogromne ilosci zyznej ziemi i bardzo drogiej Sam mam kompostownik i przez rok skladuje odpady i mam super torf i to niemalo . W skali roku to tony torfu dla miasta Rybnika i to tez niemaly pieniadz , Wszyscy krzycza dac i dac a z czego my mamy dawac , To bardziej oplacalne papier spalic i pdgrzeje wode a niebede musial placic , zaplace za wywoz plastikow i szkla ale powinno sie odliczyc koszt skupu szkla i plastiku Teraz wszystko przerabiaja

Skomentuj