List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę w Rybniku prezes ZE PAK Piotr Woźny oraz prezydent miasta Piotr Kuczera.
Co w Centrum Zielonej Energii?
Jak wynika z informacji miasta, Centrum Zielonej Energii ma obejmować sortownię i kompostownię, instalację do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych, budowlanych i sortownię. Główna inwestycją ma być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, zapewniającej produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru.
– Planowana inwestycja w tzw. zieloną energię jest wstępnie szacowana na pół miliarda złotych. Miasto Rybnik podpisało list intencyjny z przedstawicielami ZE PAK, której głównym akcjonariuszem i przewodniczącym rady nadzorczej jest Zygmunt Solorz – podano w informacji prasowej rybnickiego samorządu.
Rybnik ekologiczny i czysty
Podczas briefingu towarzyszącego podpisaniu listu intencyjnego prezydent Rybnika mówił, że miasto chce być postrzegane jako ekologiczne, czyste, które w bardzo racjonalny sposób dysponuje energią w jego zasobach. – Otwieramy się na nowe technologie, otwieramy się na nowe możliwości, które wynikają z tych technologii – deklarował Kuczera.
Zwrócił uwagę na wodorowy komponent planowanego przedsięwzięcia. – Wodór to paliwo przyszłości. (…) Świat się zmienia, chcemy być w głównych trendach rozwojowych. Dzisiaj jest jeden z kroków milowych w tym kierunku – dodał samorządowiec.
Prezes ZE PAK podkreślił, że spółka zaangażowała się w nowe technologie energetyczne, w tym produkcję zielonego wodoru. – Celem współpracy ma być wsparcie Rybnika w transformacji energetycznej, w gospodarce obiegu zamkniętego, lepszym wykorzystaniu surowców, które Rybnik posiada i podzielenie się naszymi doświadczeniami w zakresie produkcji i wykorzystania zielonego wodoru w transporcie publicznym – wskazał Woźny.
Sześcioletnia budowa
Kuczera zasygnalizował, że koncepcja Centrum Zielonej Energii w Rybniku wraz z szacunkowym kosztorysem i harmonogramem działań ma powstać w perspektywie czerwca tego roku. Uruchomienie inwestycji z jej wszystkimi instalacjami to z kolei horyzont być może 2028 r.
Zgodnie z treścią porozumienia Rybnik stawia sobie cele „w postaci świadczenia usług komunalnych na wysokim poziomie, ograniczenia wpływu zanieczyszczeń na środowisko naturalne i prowadzenia aktywnej edukacji proekologicznej, w tym w zakresie wykonania na terenie miasta inwestycji w postaci budowy ekologicznego, bezpiecznego zakładu służącego do produkcji energii cieplnej, elektrycznej i wodoru (z odpadów), oraz dostarczania wytworzonego w wyniku tego procesu ciepła, energii elektrycznej i wodoru na potrzeby miasta oraz innych odbiorców w tym w szczególności mieszkańców”.
Z kolei, jak napisano w liście, ZE PAK SA „jest zainteresowana współdziałaniem z jednostkami samorządu terytorialnego przy realizacji projektów proekologicznych, w tym realizacji inwestycji w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego”.
Samorząd Rybnika przypomina, że w Polsce powstaje rocznie ok. 4,5 mln ton odpadów wysokokalorycznych, których nie można składować i powinno się je spalić. Choć dotąd w kraju funkcjonuje dziewięć spalarni, a budują się cztery kolejne, powinno powstać jeszcze ok. 15 nowych. Rybnik wytwarza rocznie ok. 60 tys. ton odpadów, a subregion zachodni woj. śląskiego – ponad 270 tys. ton.
Centrum Zielonej Energii miałoby powstać w kwartale pomiędzy rybnickimi ulicami: Tkoczów, Świerklańską, a Drogą Regionalną. Strony listu intencyjnego zobowiązały się do realizacji jego celów w terminie do 31 grudnia 2030 r.
Komentarze (0)