Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Rynek Starego Fordonu w Bydgoszczy zmieni się w woonerf

Rynek Starego Fordonu w Bydgoszczy zmieni się w woonerf
dom
11.12.2017, o godz. 8:21
czas czytania: około 2 minut
0

Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie rynku w Starym Fordonie w Bydgoszczy. Zwyciężyła koncepcja poznańskich architektów, którzy chcą uczynić wizytówkę tej części miasta oraz przestrzeń nawiązującą do historii, o kameralnym i spokojnym charakterze. Ma ona mieć kształt miejskiego woonerfu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W sumie na konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania i aranżacji przestrzeni rynku w bydgoskim Starym Fordonie (ok. 7,1 tys. m2) wpłynęło 11 projektów.

Żaden do końca nie zadowolił miejskich włodarzy, dlatego nie przyznali pierwszej nagrody. Drugie, najwyższe miejsce, zdobyła koncepcja poznańskich architektów: Łukasza Pieńczykowskiego i Jakuba Bartkowiaka. Według miasta, projekt ten najlepiej spośród przedłożonych prac spełnia oczekiwania mieszkańców, we właściwy sposób pod względem konserwatorskim interpretuje historyczną przestrzeń, a także wprowadza atmosferę, która zachęci do spędzania na rynku wolnego czasu.

Komisja doceniła czytelny podziału przestrzeni rynku na poszczególne strefy związane z różnorodną funkcją miejsca, przy jednoczesnym szacunku dla kontekstu przestrzennego. Architekci zaaranżowali miejsca wypoczynku wkomponowane na tle lipowej alei zintegrowanej z zielenią (ławki z wbudowanym oświetleniem, rozdzielone konarami drzew), która wykorzystuje formę łuku powtarzającą się w połączonych ze sobą modułach.

Atutem projektu poznańskich architektów jest wielofunkcyjność – niewielka niecka zaplanowana w nawierzchni placu w zależności od potrzeby lub od pory roku, może być wypełniona wodą tworząc płytkie oczko wodne, lub osuszona, co umożliwia wykorzystanie całej powierzchni rynku (wtedy może też służyć jako przestrzeń do rozstawienia sceny). Zimą natomiast może zamienić się w ślizgawkę, a latem – w fontannę dzięki czasowo zaprogramowanym dyszom wodnym.

Po stronie wschodniej rynku w naturalny sposób stworzono strefę rekreacji. Kamienice staną się zapleczem letnich kawiarenek ogródkowych. Wprowadzona zostanie zieleń z uwzględnieniem istniejących cisów stanowiących pomniki przyrody. Spodobało się również subtelne nawiązanie do historii poprzez wykorzystanie ściany Zakładu Karnego do eksponowania tablic informacyjnych.

Na podstawie pracy poznańskich architektów przygotowany zostanie projekt zagospodarowania rynku. Komisji zleci naniesienie zmian związanych m. in. z przyjętą kolorystyką, rodzajem nawierzchni (rezygnacja z drobnego bruku na rzecz większych kostek), kompozycją zieleni, a także koniecznością zachowania komunikacji przelotowej, czy nieco innej aranżacji małej architektury. Przybliżony koszt inwestycji to 3,7 mln zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024