Kwota 350 milionów złotych przeznaczona ma być na inwestycje związane z rozbudową bazy edukacyjnej, rozwój miejskich dróg i ścieżek rowerowych, rewitalizację terenów zielonych i rekreacyjnych oraz poszerzenie bazy usług miejskich.

Umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) podpisała prezydent miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Rzeszowianie i imigranci wojenni

– Europejski Bank Inwestycyjny i miasto Rzeszów współpracują od 2011 roku i dzięki tej długoletniej współpracy miasto może dynamicznie modernizować się i wdrażać strategię zrównoważonego rozwoju – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Rzeszów.

Finansowanie w wysokości 350 mln zł wesprze rozbudowę miejskiej infrastruktury, co pozwoli dopasować ją do znacząco zwiększonych potrzeb miasta. Inwestycje będą wpisywać się w działania korzystne dla ochrony klimatu jak i te objęte polityką spójności Unii Europejskiej, czyli pomocy dla najuboższych regionów wspólnoty.

Od ponad 20 lat trendy demograficzne w mieście są pozytywne. W latach 2002-2021 liczba Rzeszowian wzrosła o 24%. Obecnie, w wyniku wojny w Ukrainie i napływu uchodźców, wzrosła o kolejne 50%, do 300 tys. mieszkańców. Ten znaczący wzrost populacji stwarza pilną potrzebę rozbudowy infrastruktury i usług miejskich. Umowa z EBI umożliwi dynamiczną odpowiedź Miasta i dostosowanie bazy infrastrukturalnej do nowych potrzeb.

Rozbudowa infrastruktury

– EBI z dumą zacieśnia współpracę z miastem Rzeszów – wierzymy, że zaowocuje ona dalszym dynamicznym rozwojem miasta, nawet w tak trudnych obecnych realiach. Inwestycje, które planuje miasto z pewnością przyczynią się do rozwoju infrastruktury miejskiej i podniesienia komfortu życia mieszkańców. Wsparcie regionów spójności jest jednym z priorytetowych celów EBI i dołożymy wszelkich starań by je realizować – mówi prof. Teresa Czerwińska,  Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

– Finansowe wsparcie oferowane przez Europejski Bank Inwestycyjny jest dla nas niezwykle istotne. Pozwoli bowiem na finansowanie wielu zadań także naszych gminnych, ale i służących w przyszłości integracji i pomocy tym osobom, które u nas chronić się będą przed wojną – mówi Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa.

Warunki finansowe

Pieniądze w formie ramowej pożyczki będą dostępne dla miasta przez 5 lat, a spłatę będzie można rozpocząć po upływie 6 lat. To od miasta zależy, w jakiej wysokości i na którą inwestycję z przygotowanej wstępnie listy je pozyska.

Możliwe będzie sfinansowanie nawet 100 procent kosztów inwestycji z pieniędzy EBI, ale władze miasta liczą, że uda się pozyskać na nie wkład własny chociażby z funduszy Unii Europejskiej, których nowe rozdanie rusza wkrótce.

Wśród priorytetów, o których prezydent Rzeszowa mówił podczas dzisiejszej uroczystości są m.in. rozbudowa szkoły podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej i budowa nowych żłobków na osiedlach Wilkowyja i Budziwój.

– Chcemy także wybudować nowoczesną halę sportową dla IX Liceum Ogólnokształcącego, w którym będziemy organizować międzynarodową maturę. To wszystko mają być nowoczesne, ekologiczne budynki, z fotowoltaiką i pompami ciepła. Pieniądze z EBI pomogą miastu dążyć do neutralności klimatycznej – podkreśla prezydent Konrad Fijołek.

Promowanie spójności jest priorytetem dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego od czasu jego powstania w 1958 r. W ostatnim długoterminowym budżecie Unii Europejskiej, w latach 2014-2020, Grupa EBI wsparła inwestycje o wartości około 630 mld EUR w mniej zamożnych regionach, tzw. regionach spójności, co odpowiada około 16% PKB Unii.

 

Czytaj więcej

Skomentuj