Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Samodzielność energetyczna gmin. Ostatnia szansa na bezpłatną rejestrację!

Samodzielność energetyczna gmin. Ostatnia szansa na bezpłatną rejestrację!
Dominik Szymański
25.09.2020, o godz. 12:25
czas czytania: około 3 minut
0

Profesjonalni prelegenci, najważniejsze tematy dotyczące energetyki rozproszonej i niskoemisyjnej, bezpłatny udział, bezpieczna formuła on-line – to wszystko gwarantuje konferencja "Samodzielność energetyczna gmin", adresowana do samorządowców, przedstawicieli spółek komunalnych oraz lokalnych zakładów energetyczno-ciepłowniczych lub działających w kogeneracji. Redakcje „Przeglądu Komunalnego” oraz „Energii i Recyklingu” zapraszają na nią już w najbliższy wtorek, 29 września na platformie internetowej Zoom.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

– Energetyka przy zapowiadanych i spodziewanych podwyżkach cen energii staje się  olbrzymim problemem finansowym dla gmin. Zwłaszcza, że dotyczy wielu lokalnych usług dla mieszkańców, do których świadczenia potrzeba dużych ilości prądu. W tej sytuacji posiadanie własnych źródeł energii, tańszych niż to, co oferują monopoliści, niewątpliwie może spowodować znaczne oszczędności – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich i jeden z zaproszonych na konferencję gości.

Konferencja “Samodzielność energetyczna gmin” adresowana jest przede wszystkim do samorządowców odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną, inwestycje, ochronę środowiska, finanse samorządowe oraz do szeroko pojętej branży komunalnej, energetycznej i ciepłowniczej, a także instytucji zainteresowanych inwestycjami w ramach PPP czy w innej formule prawnej, przy wykorzystaniu majątku gmin. Tematyka konferencji (i jej potrzeba) została zasygnalizowana przez stronę samorządową, a następnie była przez nią konsultowana.

– W żywotnym interesie każdej gminy powinno być uzyskanie choć częściowej samodzielności energetycznej. Możliwości i sposobów jest wiele. Kompleksową wiedzę na ten temat przekażemy podczas konferencji, której z uwagi na ogromne znaczenie tematu jesteśmy partnerem – mówi Leszek Świętalski, Sekretarz Generalny Związku Gmin Wiejskich RP, jeden z uczestników wydarzenia.

Wśród prelegentów pojawi się mnóstwo interesujących gości, m.in.: Bogusław Regulski z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Katarzyna Michałowska z Instytutu Energetyki Odnawialnej, Dariusz Bojsza z Neo Energy, Antonina Kaniszewska reprezentująca Krajową Agencję Poszanowania Energii, Andrzej Jurkiewicz z eGIE, dr inż. Karol Wawrzyniak z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Agnieszka Stawiarska z ROCKWOOL Polska, Maciej Piliński z Fronius, Jacek Bogusławski reprezentujący zarząd Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolską Platformę Wodorową, Patrycja Płonka ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć “Energie Cités”, Bogusław Krztoń z Sumitomo SHI FW i Maciej Dąbrowski z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie.

Opowiedzą oni m.in. o tym, jak zarządzać energią w gminie, jak wygląda polityka energetyczna gmin (grupy zakupowe, centra usług wspólnych, powierzanie zadań podmiotom komercyjnym), jak wykorzystywać zasoby komunalne w celach energetycznych (np. frakcję energetyczną z odpadów komunalnych, biogaz, biomasa, kogeneracja, a nawet wodór) czy też w jaki sposób modernizować aktualne źródła energii zasilające mieszkańców i przedsiębiorstwa w miastach i na wsi w prąd, ciepło czy chłód.

– Sektor ciepłowniczy czeka w perspektywie najbliższych lat konieczność dokonania wielkiej modernizacji instalacji wytwórczych, pod kątem dostosowania się do rosnących wymagań w zakresie ochrony środowiska. Poważnym problemem jest również nadpodaż frakcji palnej (nadsitowej) wyodrębnionej z odpadów komunalnych (tzw. RDF) w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP), dla której nie ma wystarczających mocy przerobowych w spalarniach odpadów. Jednocześnie najlepszym sposobem na walkę z gnębiącym Polskę smogiem jest podłączenie centralnych dzielnic miast do ciepła systemowego – tłumaczy prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.

Rejestracji na konferencję można dokonać do najbliższego poniedziałku TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023