Profesjonalni prelegenci, najważniejsze tematy dotyczące energetyki rozproszonej i niskoemisyjnej, bezpłatny udział, bezpieczna formuła on-line – to wszystko gwarantuje konferencja “Samodzielność energetyczna gmin”, adresowana do samorządowców, przedstawicieli spółek komunalnych oraz lokalnych zakładów energetyczno-ciepłowniczych lub działających w kogeneracji. Redakcje „Przeglądu Komunalnego” oraz „Energii i Recyklingu” zapraszają na nią już w najbliższy wtorek, 29 września na platformie internetowej Zoom.

– Energetyka przy zapowiadanych i spodziewanych podwyżkach cen energii staje się  olbrzymim problemem finansowym dla gmin. Zwłaszcza, że dotyczy wielu lokalnych usług dla mieszkańców, do których świadczenia potrzeba dużych ilości prądu. W tej sytuacji posiadanie własnych źródeł energii, tańszych niż to, co oferują monopoliści, niewątpliwie może spowodować znaczne oszczędności – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich i jeden z zaproszonych na konferencję gości.

Konferencja “Samodzielność energetyczna gmin” adresowana jest przede wszystkim do samorządowców odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną, inwestycje, ochronę środowiska, finanse samorządowe oraz do szeroko pojętej branży komunalnej, energetycznej i ciepłowniczej, a także instytucji zainteresowanych inwestycjami w ramach PPP czy w innej formule prawnej, przy wykorzystaniu majątku gmin. Tematyka konferencji (i jej potrzeba) została zasygnalizowana przez stronę samorządową, a następnie była przez nią konsultowana.

– W żywotnym interesie każdej gminy powinno być uzyskanie choć częściowej samodzielności energetycznej. Możliwości i sposobów jest wiele. Kompleksową wiedzę na ten temat przekażemy podczas konferencji, której z uwagi na ogromne znaczenie tematu jesteśmy partnerem – mówi Leszek Świętalski, Sekretarz Generalny Związku Gmin Wiejskich RP, jeden z uczestników wydarzenia.

Wśród prelegentów pojawi się mnóstwo interesujących gości, m.in.: Bogusław Regulski z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Katarzyna Michałowska z Instytutu Energetyki Odnawialnej, Dariusz Bojsza z Neo Energy, Antonina Kaniszewska reprezentująca Krajową Agencję Poszanowania Energii, Andrzej Jurkiewicz z eGIE, dr inż. Karol Wawrzyniak z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Agnieszka Stawiarska z ROCKWOOL Polska, Maciej Piliński z Fronius, Jacek Bogusławski reprezentujący zarząd Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolską Platformę Wodorową, Patrycja Płonka ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć “Energie Cités”, Bogusław Krztoń z Sumitomo SHI FW i Maciej Dąbrowski z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie.

Opowiedzą oni m.in. o tym, jak zarządzać energią w gminie, jak wygląda polityka energetyczna gmin (grupy zakupowe, centra usług wspólnych, powierzanie zadań podmiotom komercyjnym), jak wykorzystywać zasoby komunalne w celach energetycznych (np. frakcję energetyczną z odpadów komunalnych, biogaz, biomasa, kogeneracja, a nawet wodór) czy też w jaki sposób modernizować aktualne źródła energii zasilające mieszkańców i przedsiębiorstwa w miastach i na wsi w prąd, ciepło czy chłód.

– Sektor ciepłowniczy czeka w perspektywie najbliższych lat konieczność dokonania wielkiej modernizacji instalacji wytwórczych, pod kątem dostosowania się do rosnących wymagań w zakresie ochrony środowiska. Poważnym problemem jest również nadpodaż frakcji palnej (nadsitowej) wyodrębnionej z odpadów komunalnych (tzw. RDF) w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP), dla której nie ma wystarczających mocy przerobowych w spalarniach odpadów. Jednocześnie najlepszym sposobem na walkę z gnębiącym Polskę smogiem jest podłączenie centralnych dzielnic miast do ciepła systemowego – tłumaczy prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.

Rejestracji na konferencję można dokonać do najbliższego poniedziałku TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj