Rząd pracuje nad pakietem ustaw antykryzysowych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa. Projekt dotyczy również gospodarki odpadami - daje więcej uprawnień w ręce wojewodów, a odpady zmieszane będą mogły trafić na składowiska lub do spalarni z pominięciem wstępnego przetwarzania.
Opolskie samorządy wprowadzają kolejne zmiany w funkcjonowaniu związane z epidemią koronawirusa. W Namysłowie zawieszono działalność płatnej strefy parkowania, brzeski PKS zawiesza część kursów, a Opole chce zwolnić rodziców z opłat za żłobki.
W tegorocznych konkursach o tytuł „Zielonej Stolicy Europy” i nagrodę Europejskiego Zielonego Liścia walczy aż 36 kandydatów z 18 krajów Starego Kontynentu. Ta rekordowa liczba zgłoszeń pokazuje rosnące zaangażowanie miast, które starają się sprostać wyzwaniom związanym z potrzebami mieszkańców oraz postępującymi zmianami klimatu.
Samorządy muszą zmierzyć się ze znacznymi wzrostami kosztów związanych z komunikacją publiczną. Część miast zapowiedziała podwyżki cen biletów. Jak rosnące koszty oddziałują na budżety samorządów oraz na funkcjonowanie transportu miejskiego?
Pandemia spowodowana koronowirusem coraz dotkliwiej dotyka gospodarkę europejską. Koniecznością są już nie tylko działania na polu ochrony zdrowia mieszkańców Unii Europejskiej, ale także zabezpieczanie przetrwania stabilności jej gospodarki.